Prof. Henryk Cioch, fot. archiw. PAP/Paweł Supernak
Prof. Henryk Cioch, fot. archiw. PAP/Paweł Supernak

Zmarł sędzia Trybunału Konstytucyjnego Henryk Cioch

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 64

Nie żyje sędzia Trybunału Konstytucyjnego Henryk Cioch. Miał 66 lat.

O śmierci sędziego Ciocha jako pierwsze poinformowało radio RMF FM. Informację tę potwierdziła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Sędzia zmarł we własnym mieszkaniu.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. jego śmierci. Na ciele sędziego nie ujawniono żadnych obrażeń; nie ma też dowodów wskazujących na udział osób trzecich. Sekcję zwłok zaplanowano na czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie - poinformował rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.

Śledztwo prowadzone będzie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego. - Przyjęta kwalifikacja jest kwalifikacją roboczą, przyjmowaną przez prokuratora w tego typu przypadkach - to znaczy w sytuacjach, gdzie przeprowadzone wstępne czynności nie wskazują, że do śmierci osoby przyczyniły się osoby trzecie, ale zachodzi konieczność pełnego wyjaśniania przyczyny śmierci, w tym m.in. poprzez uzyskanie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej - wyjaśnił. - Przesłuchamy również świadków, w tym rodzinę zmarłego m.in. na okoliczność stanu zdrowia sędziego - dodał Łapczyński.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała, że z zaskoczeniem i olbrzymim smutkiem przyjęła o godz. 5 rano wiadomość, że sędzia nie żyje. - Prawdopodobnie to udar był przyczyną śmierci, choć oficjalnej przyczyny jeszcze nie znamy, ale myślę, że na tą całą sytuację nakładał się potworny stres, który miał miejsce od dwóch lat - dodała. Zaapelowała, "żeby ci wszyscy adwersarze, którzy atakują nas bez pardonu, używają sformułowań bez jakiegokolwiek poziomu i uwłaczających godności człowieka, opamiętali się".

Teraz, w związku ze śmiercią sędziego Ciocha, jego następcę w TK będzie musiał wybrać Sejm.

Henryk Cioch pochodził z Lubaczowa. W 1973 ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował na uczelni jako asystent.

W latach 1984–1985 dzięki Fundacji H. Herzt Stiftung przebywał na rocznym stypendium na Uniwersytecie w Bonn. W 1996 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu dorobek naukowy i rozprawę pt. Fundacje w ujęciu prawa polskiego na tle prawno-porównawczym). W 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Specjalizował się w prawie rzeczowym, prawie fundacyjnym oraz prawie spółdzielczym.

Pełnił funkcje prodziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownika I Katedry Prawa Cywilnego na tym Wydziale. Był członkiem Towarzystwa Naukowego KUL. Był także wykładowcą UMCS, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu i Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości w Radomiu, gdzie pełnił także funkcję rektora. W 2001 nagrodzony przez rektora KUL oraz ministra edukacji narodowej.

Prowadził również praktykę adwokacką. W grudniu 2008 został przewodniczącym rady naukowej Instytutu Stefczyka w Sopocie. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

W wyborach w 2011 był bezpartyjnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Został członkiem m.in. Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a także delegatem Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 2015 bez powodzenia ubiegał się o senacką reelekcję.

1 grudnia 2015 sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę – wysuniętą przez Prawo i Sprawiedliwość – na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Następnego dnia Sejm głównie głosami posłów PiS wybrał go na sędziego TK, nie określając w uchwale początku jego kadencji.

3 grudnia 2015 złożył ślubowanie wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Cioch został wybrany, chociaż Sejm na to samo stanowisko wybrał wcześniej Romana Hausera. Również 3 grudnia 2015 Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż podstawa prawna wyboru Romana Hausera była konstytucyjna, co obligowało prezydenta do odebrania od niego ślubowania.

Do orzekania Henryk Cioch został dopuszczony dopiero 20 grudnia 2016 przez p.o. prezesa TK Julię Przyłębską (poprzedni prezes Andrzej Rzepliński odmawiał jego dopuszczenia, powołując się na wyrok TK z 3 grudnia 2015).

Henryk Cioch prowadził też przez kilka lat blog w salon24.pl

źródło: PAP, Wikipedia
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (64)

Inne tematy w dziale Polityka