Zagraniczna prasa z zaciekawieniem komentuje rekonstrukcję rządu i nowego kandydata na premiera. Francuskie media podkreślają, że Mateusz Morawiecki ma złagodzić wizerunek Polski na świecie. Z kolei niemieckie są przekonane o zamieszaniu w PiS, wywołanym lipcowymi wetami prezydenta.
Morawiecki "elegancki, zna języki"
W "Le Monde" możemy przeczytać sporo pochwał i komplementów pod adresem Mateuszem Morawieckiego. - Elegancki i wykształcony Mateusz Morawiecki będzie próbował rozjaśnić wizerunek Polski. Polski korespondent gazety, Jakub Iwaniuk, pisze również w pochwalnym tonie: - W przeciwieństwie do swej poprzedniczki Beaty Szydło, Morawiecki zna angielski i swobodnie czuje się na spotkaniach międzynarodowych - analizuje.
Przeczytaj: Beata Szydło złożyła rezygnację
Współpracownik "Le Monde" przypomniał czytelnikom, że Morawiecki zaczynał jako doradca ekonomiczny rządu Donalda Tuska, a od kilku lat stał się ulubieńcem Jarosława Kaczyńskiego. Przyszły premier kieruje się teorią Keynesa, wierzy w swój plan ekonomiczny i wyznaje zasadę Józefa Piłsudskiego: "Polska będzie albo wielka, albo nie będzie jej wcale" - opisuje sylwetkę polityka i ekonomisty francuski dziennik.
Zwolennik repolonizacji sektora bankowego, odcięcia nadmiernych wpływów kapitału zagranicznego, aż w końcu pogromca karuzeli VAT-owskiej. - Dzięki przychylnej koniunkturze gospodarczej mógł zabłysnąć skuteczną walką z nadużyciami finansowymi - pisze "Le Monde". - Choć opozycja niepokoi się o daleką perspektywę gospodarki narodowej, obecnie w Polsce jest mniej niż 7 proc. bezrobotnych, co stanowi historycznie niski poziom - opisuje RFI.
Beata Szydło przed półmetkiem. Odejdzie z rządu? Karczewski: Wiem, co się stanie
Jeden z korespondentów "Le Monde" zauważa, że największym wrogiem Morawieckiego w obozie "dobrej zmiany" jest minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
"W PiS toczy się walka"
- Okoliczności dymisji premier Szydło pokazują, że w PiS - partii sprawiającej wrażenie monolitu, toczy się walka - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według Reinherda Vesera, zmiana premiera to kolejny element zamieszania w PiS, wywołanego początkowo wetami prezydenta Andrzeja Dudy. - Gdyby szukać przyczyn tego zamieszania, należałoby przypomnieć sobie pewien dzień w lipcu, w którym wywodzący się z PiS prezydent Andrzej Duda zawetował kilka ustaw wprowadzających reformę sądownictwa - komentuje dziennik.
Veser przedstawia Morawieckiego jako postać, trudną do zaakceptowania przez doświadczonych polityków PiS. Wskazuje na chłodne relacje przyszłego premiera ze Zbigniewem Ziobrą i Antonim Macierewiczem. - Wydarzenia tego tygodnia pokazują, że w szeregach PiS istnieją napięcia, których nawet Kaczyński nie jest w stanie utrzymać pod kontrolą - dodaje publicysta.
Jan Mak: Morawiecki jest najlepszym kandydatem na premiera
- Morawiecki posiada co prawda to, co w Polsce nazywa się pięknym życiorysem: jako młody człowiek działał w opozycji przeciwko komunistom i jest w dodatku synem legendy oporu przeciwko dyktaturze; w minionych 20 latach zajmował jednak czołowe stanowiska w świecie, który jest obcy dla PiS - w finansach - podkreślił Veser.
"Die Welt" określa Morawieckiego mianem "człowieka zagadki", jeśli chodzi o sprawy zagraniczne. Warszawski korespondent gazety, Gerhard Gnauck wyraził przekonanie, jakoby Beata Szydło coraz gorzej radziła sobie z konfliktami w obozie władzy. "Możemy wspólnie, w dwójkę lub w Trójkącie Weimarskim z Francją, być fundamentem odnowy UE. Jesteśmy bardzo proeuropejscy, ale nie chcemy utopijnej UE, Stanów Zjednoczonych czy Europy federalistycznej. Myślę, że popieramy bardziej zdecydowanie spójność UE niż mieszkańcy Niemiec" - cytuje opinię Morawieckiego "Die Welt".
Zobacz też: Ruchy w PiS. Szydło może zostać marszałkiem Sejmu. Kolejne spotkanie na Nowogrodzkiej
- Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, Morawiecki jest zagadką. Będzie z pewnością posługiwał się twardymi narodowymi hasłami, ale bardzo dobrze wie, jak ważne dla Polski są zagraniczne inwestycje - mówi Eugeniusz Smolar na łamach niemieckiego dziennika.
- Morawiecki, który był wicepremierem, zastąpi bardzo popularną Beatę Szydło, co jest pierwszym krokiem spodziewanego szerszego przetasowania w rządzie - zauważa agencja Reutera. - Dramatyczne zmiany w polityce gospodarczej Polski nie są oczekiwane, jednak obserwatorzy sceny politycznej twierdzą, że Morawiecki będzie sprawował ścisłą kontrolę nad finansami i gospodarką Polski - analizuje. Reuter, powołując się na warszawskie źródła, pisze o tym, kto zostanie nowym szefem MSZ: - Witold Waszczykowski zostanie zastąpiony przez Krzysztofa Szczerskiego, czołowego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy.
"Washington Post" ostrzega PiS: - Do przetasowań doszło po tygodniach spekulacji, że premier Beata Szydło może zostać zastąpiona, mimo że jej rząd jest popularny wśród wielu Polaków, a gospodarka kwitnie. (...) Krytycy rządowi zinterpretowali zmianę kierownictwa jako próbę odwrócenia uwagi od głosowania zaplanowanego na piątek, a dotyczącego ustaw, które dawałyby partii rządzącej znaczną władzę nad polskim systemem sądowniczym.
- Morawiecki został wybrany, aby przygotować PiS na szereg nadchodzących wyborów na szczeblu lokalnym i krajowym w ciągu najbliższych lat - informuje amerykańska stacja telewizyjna CNN. Relacjonuje ona reakcje po dymisji Beaty Szydło, jej wpisy na Twitterze, a także przedstawiła stanowisko PiS.
Źródło: PAP, dw.com, wprost.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka