Beata Szydło i Mateusz Morawiecki po południu znów przybyli do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Radio RMF FM podaje, że na wcześniejszym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z ust Andrzeja Dudy padła propozycja, by Beata Szydło została marszałkiem Sejmu.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona rekonstrukcja rządu. Dziś wieczorem Komitet Polityczny PiS ma podjąć decyzję, czy rekonstrukcja będzie obejmowała także stanowisko premiera. Jeśli to nastąpi, desygnacja nowego szefa rządu mogłaby nastąpić w piątek, a zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów - we wtorek.
W skład Komitetu Politycznego PiS wchodzą: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz, Piotr Gliński, Krzysztof Jurgiel, Elżbieta Rafalska, Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski, Ryszard Terlecki, Henryk Kowalczyk, Joachim Brudziński, Adam Lipiński, Beata Mazurek, Jarosław Zieliński, Teresa Schubert, Maria Koc, Grzegorz Czelej, Ryszard Czarnecki, Anita Czerwińska, Marek Gróbarczyk, Wiesław Janczyk, Karol Karski, Zbigniew Kuźmiuk, Stanisław Ożóg, Tomasz Poręba, Marek Suski, Wojciech Szarama, Krzysztof Tchórzewski i Elżbieta Witek.
Po posiedzeniu Komitetu Politycznego rozpocznie się spotkanie klubu PiS
Zobacz także: Ostatnie wystąpienie premier Szydło w Sejmie? "W Brukseli nie klękamy na kolanach"
Dziś rano w Sejmie debatowano nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło. Premier w wystąpieniu broniła swojego gabinetu. Następnie wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim opuścili obrady Sejmu i udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów była między innymi rekonstrukcja rządu. W rozmowie uczestniczył także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Jak informuje radio RMF, powołując się na anonimowych rozmówców z Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda miał zaproponować, by Beata Szydło wzięła laskę marszałkowską po ustąpieniu ze stanowiska premiera. Stąd obecność Kuchcińskiego na spotkaniu.
Zobacz także: Niezaplanowana rozmowa Andrzeja Dudy z Beatą Szydło i Jarosławem Kaczyńskim
Według tych relacji, prezydent miał podkreślać, że Beata Szydło - która stała zarówno za jego sukcesem wyborczym, jak i sukcesem wyborczym PiS-u - nie może z dnia na dzień trafić do ław sejmowych jako szeregowy poseł. Formalnie taka zamiana oznaczałaby również awans, bo marszałek Sejmu to druga osoba w państwie - po prezydencie.
Łapiński: Prezydent wyraził oczekiwanie, że temat rekonstrukcji zostanie szybko zamknięty (wideo TVN24/x-news)
Po spotkaniu z Dudą Szydło i Kaczyński wrócili do Sejmu, by wziąć udział w głosowaniu. Wniosek o weto został odrzucony. Głosowanie nad wnioskiem zakończyło się po godzinie 11.00. Następnie premier udała się na spotkanie w cztery oczy z Jarosławem Kaczyńskim przy Nowogrodzkiej. Szydło opuściła siedzibę PiS około godziny 13:30, ale wróciła tam ponownie przed godziną 16.00. O 18.00 zebrał się Komitet Polityczny PiS.
Towarzyszył jej wicepremier Mateusz Morawiecki. Według doniesień medialnych to Morawiecki ma zastąpić Szydło na stanowisku premiera. Rzecznik PiS Beata Mazurek mówiła w ostatnich dniach, że nie jest tajemnicą, że taka kandydatura się pojawiła.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany, czy w partii rozważa się, aby to prezes PiS Jarosław Kaczyński został premierem, Terlecki powiedział: "To jest oczywiście rozwiązanie najbardziej naturalne". - Ale bierzemy też pod uwagę inne kwestie, także przekierowanie naszych działań z polityki na gospodarkę. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego oczywiście w żaden sposób i w żadnych okolicznościach nie będzie podważona. Natomiast wybór ekipy, która będzie realizować ten plan, należy do niego i do Komitetu Politycznego PiS - powiedział szef klubu PiS.
Aplauz dla Beaty Szydło po odrzuceniu wniosku PO o wotum nieufności dla jej rządu (Sejm/x-news)
Premier mówiła wczoraj w Radiu Maryja, że "zmiany są czymś naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rządów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. - Ten okres jest dość długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja - dodała Szydło.
źródło: PAP, RMF FM
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka