Radio Maryja zaczynało skromnie, dziś jest istotną siłą medialną. „Serce Polski bije w Toruniu” - twierdzą ludzie związani z medium o. Tadeusza Rydzyka.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa i minister z kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, a także blisko siedemdziesięciu parlamentarzystów zapowiedziało swoją obecność na radiomaryjnych uroczystościach.
Czytaj również: Nowy odcinek "Ucho Prezesa". Do prezesa PiS przybył o. Tadeusz Rydzyk
Do Torunia przyjechały tysiące słuchaczy z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii, którzy od rana zwiedzają m.in. Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz siedzibę radia.
– Od wielu lat jest tak, że więcej osób przyjeżdża na te uroczystości niż mamy miejsc. Jestem pewien, że wiele osób będzie przeżywało ten dzień również w naszym sanktuarium. Rodzina Radia Maryja chce być w tym dniu razem – mówi o. Jan Król, jeden z najdłużej pracujących w Radiu Maryja zakonników.
Czy serce Polski bije w Toruniu? – Zgadzam się ze słuchaczami którzy tak mówią. Czuję tak, jak oni. Łączy nas wiele – wiara, ojczyzna i radio, którego wszyscy słuchają – odpowiada zakonnik.
Przez wiele lat obchody rocznicowe organizowane były w prowadzonym przez redemptorystów w kościele św. Józefa - sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jednak nawet rozstawione przed świątynią wielkie namioty nie były w stanie pomieścić przybywających w coraz większej liczbie pielgrzymów.
Zobacz: Andrzej Duda w Toruniu na 25-leciu Radia Maryja
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem rozgłośnia wydłużyła nadawanie do 24 godzin, a jej zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo