W wieku 96 lat zmarł Zbigniew Tryczyński, jeden z trzech ostatnich żyjących byłych więźniów pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Obok Kazimierza Albina i Kazimierza Zająca ostatnim żyjącym byłym więźniem z pierwszego transportu Polaków – przypomniał Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zbigniew Tryczyński urodził się 13 czerwca 1921 r. w Opatowie. W chwili wybuchu wojny był gimnazjalistą w Brzesku. 3 maja 1940 r. został aresztowany przez Niemców wraz z innymi harcerzami.
Czytaj także: Jarosław Kaczyński o Polakach ratujących Żydów: ich wybory były decyzjami heroicznymi
14 czerwca 1940 r. znalazł się w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie do powstającego niemieckiego obozu Auschwitz. Otrzymał tam numer 276. W 1944 r. został przeniesiony do Litomierzyc, gdzie znajdował się jeden z podobozów KL Flossenbuerg. Tam doczekał wolności.
Po wojnie ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Przez wiele lat pracował w krakowskim Biurze Studiów i Projektów Górniczych. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zbigniew Tarczyński zmarł 17 listopada. O jego śmierci poinfomormował w poniedziałek wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Polecamy: Kaczyński o reparacjach: Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, a Polakom nie
Wśród deportowanych 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci.
W Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich tam zginęła, a wielu kolejnych straciło życie po przeniesieniu do innych obozów. W pierwszym okresie istnienia KL Auschwitz więzieni byli w nim głównie Polacy, dla których Niemcy go założyli. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła większość.
W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln. osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. na teren obozu weszła Armia Czerwona.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura