Obraz Polski i Polaków w czasie II wojny światowej jest cały czas zafałszowany. Główną tego przyczyną jest „pedagogika wstydu”, której hołduje establishment – stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości.
W niedzielę w Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Pamięć i nadzieja”, poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie drugiej wojny światowej.
„Pragniemy ogarnąć uczuciem największej czci każde z tych zwycięstw, każdy przejaw człowieczeństwa, które było zaprzeczeniem systemu systematycznego zaprzeczenia człowieczeństwa” – prezes Prawa i Sprawiedliwości przypomniał słowa Jana Pawła II. Trzydzieści osiem lat temu na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau modlił się Jan Paweł II. Do jego słów, które wówczas padły, nawiązał Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników toruńskiej konferencji.
Czytaj także: Ostra reakcja MSZ Izraela na Marsz Niepodległości. Jest też oficjalne stanowisko Polski
„Punktem wyjścia dla tych rozważań papieża-Polaka był - jak pamiętamy - heroiczny czyn św. Maksymiliana Marii Kolbe, który ofiarował się na śmierć głodową w zamian za zachowanie przy życiu nieznanego mu współwięźnia. To był wyjątkowy akt chrześcijańskiej miłości bliźniego. To było świadectwo wiary najwyższej próby. Ale ten jednostkowy, wielki duchowy triumf nad totalitarnym zniewoleniem ucieleśniał się w papieskim kazaniu niedającą się w praktyce ogarnąć różnorodność zwycięstw dobra nad skrajnym złem” – wskazał prezes Kaczyński w liście, który podczas konferencji odczytał wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Manifestacją „duchowej siły i wolności, dochowywania wierności wartościom” była postawa Sprawiedliwych - Polaków ratujących Żydów: „Ich wybory były decyzjami heroicznymi. Choć wokół szalał terror, choć za pomoc bliźniemu żydowskiego pochodzenia groziła całej rodzinie zazwyczaj okrutnie zadawana śmierć. Sprawiedliwi - na przekór atmosferze strachu i niepewności - ratowali prześladowanych Żydów. Wielu z nich - jak choćby rodzina Ulmów czy rodzina Kowalskich, by odwołać się do najbardziej znanych przykładów – za tę solidarność z drugim człowiekiem płaciła najwyższą cenę”– stwierdził Jarosław Kaczyński.
Obraz Polski i Polaków w czasie II wojny światowej jest cały czas, z różnych przyczyn, zafałszowany. Gównie z racji wieloletniego hołdowania przez establishment „pedagogice wstydu” i wynikającego z niej prowadzenia polityki. Trzeba temu zjawisku nieustannie przeciwdziałać – twierdzi prezes rządzącej partii.
Zobacz również: Jarosław Kaczyński: incydenty na Marszu Niepodległości to margines marginesu
– Polacy ratując Żydów pokazywali, że w strasznym czasie niemieckiej nawałnicy można zachować człowieczeństwo – stwierdziła z kolei obecna w Toruniu premier Beata Szydło.
W barbarzyńskich czasach Polacy zachowywali się dzielnie i przyzwoicie. Na chwalebnych kartach tej historii zapisał się polski kościół. Księża, zakonnice, bracia zakonni udzielali schronienia na plebaniach w klasztorach zgodnie z wyznawanym systemem wartości wiary. Wielkim aktem odwagi było zachęcanie wiernych dla angażowania się na rzecz ludności żydowskiej – podkreśliła szefowa rządu.
To Niemcy zgotowali Żydom ten los - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki. – Szymon Wiesenthal powiedział, że trzeba nazwać tych zbrodniarzy, gdyż oni nie mogą i nie powinni spać spokojnie. To nie byli żadni naziści, kosmici nie wiadomo skąd, to byli Niemcy. To oni zgotowali ten los, na tej ziemi – mówił min. Morawiecki.
Msza święta w intencji Polaków ratujących Żydów. Mat. filmowy: PAP
Konferencję zorganizował Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” wraz z Fundacją „From The Depths” we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.
Źródło: PAP
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka