Prezydent Andrzej Duda ustanowił 11 nowych Pomników Historii. Są wśród nich: Kopiec Kościuszki w Krakowie, Gdańsk-Oliwa - zespół pocystersko katedralny, kościół pw. św. Michała Anioła w Szalowej, stadnina koni w Janowie Podlaskim czy warzelnia soli w Ciechocinku.
Dotychczas na liście Pomników Historii było 70 obiektów. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wraz z ministrem kultury Piotrem Glińskim postanowili, że "na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę".
- Cieszę się, że dzisiaj kolejnych nowych 11 obiektów do tej listy dołączy, 12 obiekt to rozszerzenie obiektu już wpisanego na tą listę - dodał.
Prezydent podkreślił, że w jego ocenie lista jest "bardzo ważna" ze względu na budowanie pewnego obrazu naszej pamięci historycznej, obrazu polskiej tradycji, rozwoju polskiej kultury, "a więc rozwoju także Rzeczypospolitej na przestrzeni 1050 lat jej istnienia, bo tak należałoby to powiedzieć - wskazał.
Jak mówił, wpisane na listę obiekty "noszą na sobie ślady wielu epok, są wielkim świadectwem naszej historii, tradycji, rozwoju architektury światowej". - Pokazują też istotę historii Rzeczypospolitej, Rzeczypospolitej wielu kultur, wielu narodów, gdzie te elementy kulturowe zaplatały się ze sobą - zwrócił uwagę prezydent.
- Te 81 obiektów znajdzie się w tym roku na prezydenckiej choince, przedstawione na bańkach choinkowych, które zostaną specjalnie przygotowane, żeby tutaj, na dole w Pałacu Prezydenckim ustroić prezydencką choinkę na Boże Narodzenie w tym roku. (...) Opiekunowie tych obiektów, mieszkańcy miast, miasteczek, w których te obiekty się znajdują, jeżeli będą w tym okresie świątecznym w Pałacu Prezydenckim, będą mogli swój wspaniały zabytek na prezydenckiej choince odnaleźć - zapowiedział Duda.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński tłumaczył, że "Pomniki Historii to są miejsca szczególne, wybrane; miejsca bardzo ważne dla społeczności lokalnych świadczące o tożsamości tych społeczności lokalnych, ale także miejsca szczególne dlatego, że świadczą o tożsamości wspólnoty szerszej". - To Polska dzisiaj wybrała, wczoraj pan prezydent podpisał coś, co jest najważniejsze dla naszej kultury, dla naszej historii i świadczy o naszej tożsamości - podkreślił.
Gliński mówił także o "dwóch wymiarach tego procesu, tej idei wskazywania tych miejsc najważniejszych". Jeden to oparcie, na hierarchii, wartościach, drugi to zaangażowanie środowisk i instytucji w proces wyboru tych miejsc historii.
Na listę Pomników Historii wpisane zostały: Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z Parkiem Tężniowym oraz Parkiem Zdrojowym, Gdańsk-Oliwa – zespół pocystersko-katedralny, Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny, Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły, Janów Podlaski – Stadnina Koni, Kielce – dawny Pałac Biskupów i Katedra, Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Nieborów i Arkadia - zespół pałacowo-ogrodowy i ogród sentymentalno-romantyczny, Radruż – zespół cerkiewny, Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy, Szalowa – Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła.
Ponadto istniejący już Pomnik Historii "Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego" został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego Pomnika Historii brzmi: "Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny".
Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.
źródło PAP
ja
Zobacz także: Na ratunek Kopcowi Kościuszki
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura