KRS wzywa do demonstracji w obronie sądów

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 94

Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ustaw ws. KRS i SN. Nie ma zgody na niszczenie niezależnych sądów - stwierdza KRS i apeluje o obronę niezawisłości sądów.

KRS opublikowała na swojej stronie ogłoszenie, w którym pisze: "Sejm RP na posiedzeniu plenarnym rozpoczyna dzisiaj prace nad prezydenckimi ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekty tych ustaw spotkały się z krytyką Krajowej Rady Sądownictwa, stowarzyszeń sędziowskich, ale także środowisk prawniczych, ekspertów, pracowników naukowych i wielu organizacji obywatelskich.

Według KRS zawarte w ustawach rozwiązania likwidują niezależność sądów. "Razem ze stowarzyszeniami sędziowskimi: Iustitia i Themis informujemy wszystkich, dla których ważne są niezależne instytucje gwarantujące prawa obywatelskie, że spotykamy się w piątek (24.11.2017)  o godzinie 19:00 przed Pałacem Prezydenckim i przed wszystkimi sądami w całym kraju. W ten sposób wyrazimy naszą opinię o niszczeniu demokratycznego państwa prawa." - przekazał w komunikacje Sędzia Waldemar Żurek - Rzecznik Prasowy KRS.

Przedstawiciele organizacji obywatelskich wezwali do wstrzymania prac nad zmianami w SN i KRS

Przedstawiciele Obywateli RP, Warszawskiego Strajku Kobiet, Obywateli Solidarnie w Akcji oraz KOD-Mazowsze wezwali w środę do natychmiastowego wstrzymania prac nad zmianami w ustawach o SN i KRS.

- Chcemy wezwać ludzi dobrej woli, ludzi, którzy czują się wolnymi obywatelami Rzeczpospolitej, żeby zjawili się tu, pod Sejmem o godzinie 17, kiedy te procedury się rozpoczną i żeby tu przychodzili lub pozostawali do skutku, aż uda się powstrzymać ten parlament przed deptaniem polskiej konstytucji - powiedział lider Obywateli RP Paweł Kasprzak na środowej konferencji prasowej.

Według niego, proponowane zmiany, które - jak mówił - "chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, oznaczają złamanie unijnego traktatu akcesyjnego". Jego zdaniem zmieniając przepisy ws. SN i KRS "jawnie i bezczelnie sejmowa większość depcze polską konstytucję, jej ducha i literę". Kasprzak ocenił, że przyjęcie zmian w ustawach o KRS i SN prawdopodobnie byłoby "kolejnym i być może decydującym tym razem krokiem w stronę wyjścia Polski ze struktur Unii Europejskiej".

Zdaniem Kajetana Wróblewskiego ze stowarzyszenia Obywatele Solidarnie w Akcji, PiS "przeprowadza po prostu zwykły, parlamentarny zamach stanu", który według niego "dzisiaj ma się zakończyć przejęciem wolnych sądów". Z tego powodu zaapelował do "wszystkich bez względu na różnice światopoglądowe, polityczne" o przyjście przed Sejm o godz.17, by - jak mówił - "bronić konstytucji, naszych wolności i naszych praw".

- Drogie panie, kobiety, dziewczyny, koleżanki, licealistki w każdym wieku (...) wzywam naprawdę do wielkiej mobilizacji tak, jak w październiku w zeszłym roku, tak, jak w październiku w tym roku w tym momencie musimy stanąć w obronie sądów jako takich broniąc swoich własnych praw - dodała Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet.

Obecna na konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus również zachęcała do udziału w proteście. Stwierdziła, że "dzisiaj, prawdopodobnie późną nocą, będą procedowane dwie ustawy, których tak naprawdę nie znamy". "To są ustawy, które powstały w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą i Jarosławem Kaczyńskim" - dodała. Jak mówiła, prezydenckie projekty ustaw ws. KRS i SN "nie były konsultowane z nikim, z żadnym środowiskiem prawniczym, ani z obywatelami, ani z organizacjami pozarządowymi".

Sejm zajmie się projektami ws. KRS i SN

Pierwsze czytania prezydenckich projektów ustaw ws. Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa zaplanowano w Sejmie dziś od godz. 17.45. Za odroczeniem prac nad projektami była PO i Nowoczesna oceniając, że nowe przepisy służą "upartyjnieniu" wymiaru sprawiedliwości. posłowie PO i Nowoczesnej podnosili m.in., że nie znają treści poprawek do prezydenckich projektów i że prace nad tymi projektami odbywały się "za zamkniętymi drzwiami".

Marszałek Kuchciński podkreślił, że projekty ustaw ws. KRS i SN zostały poddane szerokim konsultacjom. Posłanka Jolanta Hibner (PO) również wnioskowała o przerwanie prac nad projektami ustaw ws. KRS i SN - złożyła wniosek o przerwę w obradach oraz zwołanie Konwentu Seniorów i wycofanie projektów. Ironizowała, że nowe przepisy można od razu skierować do podpisu prezydenta, który - jak mówiła - brał udział, w zakończonych już konsultacjach nad projektami, z PiS. "Sejm nie powinien uczestniczyć w parodii stanowienia prawa i być +dupokrytką+ dla takich działań" - zaznaczyła posłanka Platformy.

Po głosowaniu pod obrady trafi również projekt ograniczający handel w niedziele, a także projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym i w ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj94 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (94)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo