W styczniu Telewizja Polska rozpocznie emisję serialu historycznego „Korona Królów”. To kostiumowa opowieść o panowaniu króla Kazimierza Wielkiego. Na razie pokazano zwiastun superprodukcji. Od razu pojawiły się skojarzenia z „Grą o Tron”.
Akcja „Korony królów”
"Korona królów" to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Akcja nowej telenoweli historycznej rozpoczyna się w 1333 roku. Umiera król Władysław Łokietek zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz. W tle miłość, zdrady, intrygi, walka o wpływy, trudne relacje króla z żoną Aldoną i matką Jadwigą. Film kończy się w 1370 roku, wraz ze śmiercią Kazimierza Wielkiego.
Zdjęcia do serialu trwały od lipca. Emisję początkowo planowano na listopad, ale została przesunięta na przyszły rok. Przed meczem Polska-Urugwaj TVP wyemitowała po raz pierwszy zwiastun filmu.
Internauci skrytykowali trailer. Zarzucają mu słabe wykonanie techniczne, a także negatywnie porównują telenowelę z „Grą o tron”. „Jaki kraj, taka „Gra o tron”, skwitował jeden z internautów. Drudzy z kolei porównują serial do „Wspaniałego stulecia”, który cieszył się u nas dużą popularnością. Inni jeszcze z góry przesądzają, że będzie to spektakularna klapa na miarę "Wiedźmina".
Nie brak też głosów, by nie przekreślać z góry produkcji, ponieważ to i tak będzie perełka w morzu współczesnych mydlanych oper. Jedno jest pewne, "Korona królów" to jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali TVP ostatnich miesięcy - a może nawet i lat. Dawno nie było w Polsce serialu kostiumowego, stąd duże oczekiwania.
Budżet „Korony królów”
- Śmieszą mnie porównania „Korony królów” do „Gry o tron” – powiedział prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl. - To jest absurdalne, ponieważ my nigdy nie komunikowaliśmy naszej produkcji, że jest to polska odpowiedź na „Grę o tron”.
Kurski zwrócił uwagę, że porównywanie ze sobą obu seriali miałoby sens tylko wtedy, gdyby oba dysponowały podobnymi budżetami. Budżet „Korony królów” to... 1/250 budżetu „Gry o tron” – podkreśla prezes TVP.
Portal wirtualnemedia.pl wyliczył, na podstawie prasowych doniesień, że skoro koszt wyprodukowania jednego odcinka „Gry o tron” to 15 mln dolarów (ok. 55 mln złotych), zatem produkcja jednego odcinka „Korony królów” musiała kosztować w przybliżeniu 220 tys. zł.
Opiekę literacką nad „Koroną królów” sprawuje Ilona Łepkowska. Jej zdaniem porównania do „Gry o tron” również są bezzasadne. - To zupełnie inne produkcje, z innymi budżetami i założeniami. Porównywanie tych dwóch tytułów jest gigantycznym nieporozumieniem – powiedziała.
Polskie seriale historyczne
Polska słynęła kiedyś z produkcji historycznych. Pamiętamy „Królową Bonę”, „Czarne chmury”, „Przygody Pana Michała”, „Przyłbice i kaptury” czy kostiumowe ekranizacje polskich powieści XIX-wiecznych. Teraz TVP chce powrócić do tradycji i szykuje inne seriale. Jeden będzie o powstaniu wielkopolskim, drugi o Ignacym Paderewskim.
Na jesień 2018 roku jest zaplanowany serial związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości „Drogi Nadziei”. Wątki historyczne będą się tu splatać z dziejami głównych bohaterów, którzy na przestrzeni wieku przyczynili się, częstokroć płacąc najwyższą cenę, do odzyskania niepodległości.
- Nasz naród musi mieć własne opowieści o swoich bohaterach oraz o swojej historii i nie być skazany na kibicowanie zagranicznym produkcjom. Od czegoś trzeba zacząć – dodaje Jacek Kurski.
„Korona królów” - twórcy
„Koronę królów” wyreżyserował Wojciech Pacyna, a operatorem był Krzysztof Pakulski. Scenografię stworzył Andrzej Haliński, a kostiumy zaprojektowała Elżbieta Radke. To ona ubierała m.in. Aleksandrę Śląską jako królową Bonę. Dekoratorem wnętrz na planie zdjęciowym była Teresa Gruber. Wsparcia merytorycznego z wiedzy o epoce udzieliła dr hab. Bożena Czwojdrak z Uniwersytetu Śląskiego.
W filmie występują: Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska) i inni.
Telewizja Polska ma zacząć emisję telenoweli we wtorek 2 stycznia. Serial nadawany będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, w odcinkach 25-minutowych.
źródło: materiały prasowe, wirtualnemedia.pl
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura