Ulgi dla zakładających firmę, zasada wolności gospodarczej, instytucja rzecznika przedsiębiorców i działalność nierejestrowana w małym handlu i dorywczych usługach - to najważniejsze zmiany, jakie wprowadzi Konstytucja dla biznesu.
Pakiet ustaw gospodarczych, przygotowanych przez ministerstwo rozwoju, wejdzie w życie w marcu 2018 roku. Jedynym wyjątkiem będzie "ulga na start", którą rząd wdroży pod koniec marca. Mateusz Morawiecki jest przekonany, iż nowe zasady zrewolucjonizują polską przedsiębiorczość i ułatwi funkcjonowanie firm.
Najważniejsza zasada w Konstytucji dla biznesu brzmi: "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone". Co za tym idzie, domniemanie niewinności przedsiębiorcy - spory mają być rozstrzygane na jego korzyść. Administracja państwowa w myśl projektu poprawi relacje z biznesem. W efekcie, urzędy skarbowe przestaną uznaniowo karać przedsiębiorców.
- Oczywiście, doskonale zdaję sobie sprawę, że przepisy jest łatwiej zmienić niż mentalność, zarówno niektórych urzędników, jak i niektórych przedsiębiorców, ale państwo daje impuls do zbudowania partnerskich stosunków na linii administracja-biznes i przełamania tego mało krzepiącego klimatu podziałów na "My" i "Oni". Bo państwo mamy jedno i wszyscy powinniśmy grać fair do jednej bramki, bez wzajemnych fauli. Prosto rzecz ujmując - przedsiębiorca to nie złodziej, podatki to nie haracz, a pracownik to nie koszt, tylko inwestycja - tłumaczył wicepremier i minister rozwoju.
Rząd wprowadzi ulgi dla prowadzących firmy. Przez pierwsze pół roku, prowadzący działalność gospodarczą zostaną zwolnieni z obowiązkowej składki społecznej ZUS, jeśli tylko się na to zdecydują.
- To ułatwienie mające stymulować polską przedsiębiorczość, które jest zresztą kolejnym realizowanym zobowiązaniem z programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze miesiące działalności są kluczowe dla rozwoju firmy, a przedsiębiorcy często skarżą się na problemy z nadmiernymi obciążeniami publicznymi oraz niewystarczającym kapitałem. Z analiz i badań Ministerstwa Rozwoju wynika, że proponowane rozwiązanie przyczyni się do większej przeżywalności początkujących firm i będzie zachęcało niezdecydowanych do postawienia pierwszych kroków w biznesie - stwierdził Morawiecki.
Od marca 2018 r. przedsiębiorcy nie będą posługiwać się REGON-em. - Konieczność posługiwania się przez przedsiębiorcę jednocześnie numerem NIP i numerem REGON jest bezzasadna. W Konstytucji Biznesu przewidziano, że podstawowym identyfikatorem będzie numer NIP. Celem Ministerstwa Rozwoju jest stopniowe wycofywanie numeru REGON z obrotu gospodarczego - zaznaczył minister rozwoju.
Działalność nierejestrowa - po jej wprowadzeniu, osoba, zarabiająca bardzo mało, nie ma przymusu zgłoszenia działalności do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). - Chcemy też, żeby osoby, które prowadzą okazjonalną działalność zarobkową, np. udzielają czasami korepetycji, albo handlują nieraz na targu swoimi produktami i nie zarabiają na tym więcej niż ok. 1000 zł miesięcznie, czyli połowę minimalnego dzisiejszego wynagrodzenia, mogły skorzystać z przyjaznego im rozwiązania w postaci tzw. działalności nierejestrowej - wyjaśnił Morawiecki.
W Konstytucji dla biznesu jest wzmianka o powstaniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Będzie to osoba, dbająca o prawa małego i średniego biznesu. - Niezależny Rzecznik będzie stanowił formalną gwarancję przestrzegania rozwiązań i praw przedsiębiorców przewidzianych w pakiecie Konstytucji Biznesu, ale też będzie mógł opiniować projekty ustaw, wnioskować o wydanie przez urzędy wiążących objaśnień prawnych skomplikowanych przepisów, czy być formalnym mediatorem między przedsiębiorcami, a administracją - zaproponował Morawiecki.
Konstytucja dla biznesu w założeniach ma stać się nie tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale przede wszystkim ograniczyć poczucie niemocy przedsiębiorców w starciu z państwem. Miliony Polaków narzeka na kolejki w urzędach, złe podejście administracji, brak klarownych rozwiązań spornych spraw. Konstytucja dla biznesu - zdaniem Morawieckiego - to pierwszy krok do radykalnej zmiany w stosunkach na linii urzędnik-przedsiębiorca.
Konstytucję dla biznesu wicepremier Morawiecki zapowiedział podczas Kongresu 590 w Rzeszowie jesienią 2016 r.
źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Chcemy też, żeby osoby, które prowadzą okazjonalną działalność zarobkową, np. udzielają czasami korepetycji, albo handlują nieraz na targu swoimi produktami i nie zarabiają na tym więcej niż ok. 1000 zł miesięcznie, czyli połowę minimalnego dzisiejszego wynagrodzenia, mogły skorzystać z przyjaznego im rozwiązania w postaci tzw. działalności nierejestrowej.
Czytaj wiÄcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/mateusz-morawiecki-konstytucja-biznesu-to-rozwiazania,2545472,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Inne tematy w dziale Gospodarka