Mateusz Pławski, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, udzielił wywiadu tygodnikowi "Do Rzeczy", w którym tłumaczy się z radykalnych haseł, jakie pojawiły się podczas Marszu Niepodległości.
Stwierdził, że w haśle "Biała Europa" nie ma nic złego, natomiast zdecydowanie odciął się od haseł "Sieg heil". Pławski podkreślił, że nie są rasistami, a "separatystami rasowymi". - Uważamy, że jedna rasa nie jest lepsza od drugiej, ale każda jest inna, zamieszkuje inny kontynent. Etniczności nie należy mieszać - powiedział.
Na pytanie, czy osoba czarnoskóra może być Polakiem, odpowiedział: - My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem.
Zapewnił, że taka osoba może przyjść na Marsz Niepodległości czy uczestniczyć w innych wydarzeniach patriotycznych, ale nie przyjęto by jej do Młodzieży Wszechpolskiej.
Politycy PiS nie popierają rasistowskich haseł (TVN24/x-news)
Po tej wypowiedzi Twitter zalała fala komentarzy, że to, co zaprezentował Pławski jest właśnie przejawem rasizmu i że rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej dokonał w tym wywiadzie spektakularnego "samozaorania". Tymczasem organizacja konsekwentnie broni swojego stanowiska. "Brednią jest nazywanie Murzyna Polakiem" - przeczytać można było na oficjalnym koncie MW na Twitterze.
Po serii dociekliwych pytań pojawiła się odpowiedź: "Głupotą jest tworzenie społeczeństwa wieloetnicznego tak jak to jest teraz w większości krajów zachodu. Terroryzm, brak asymilacji, narzucanie swoich praw przez mniejszości. Polecamy zacząć myśleć samodzielnie".
Podczas wczorajszego Marszu Niepodległości widoczne były flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny". Manifestujący nieśli też transparenty, na których przeczytać można było m.in."Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów".
źródło: Do Rzeczy, Twitter
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka