Z posągu Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii ma zostać usunięty krzyż - zdecydowała francuska Rada Stanu. - Zaproponujemy, aby przenieść go do Polski - stwierdziła Beata Szydło.
Szefowa rządu w taki sposób chce uchronić monument najsłynniejszego Polaka przed cenzurą i polityczną poprawnością, jak sama przyznała. - Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków - powiedziała.
Pomnik papieża Polaka zostanie przeniesiony do Polski, o ile zgodę na to wydadzą francuskie władze. - Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej. Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm - przypomniała Beata Szydło.
Od lat wokół pomnika Jana Pawła II toczą się spory w Bretanii. Najbardziej kontrowersyjny jest krzyż na monumencie - pisze "Le Figaro". Monument został odsłonięty w Ploermel w 2006 roku. Rada Stanu nakazała zdjęcie krzyża - to najwyższy organ władzy sądowniczej we Francji. Powołała się przy tym na ustawę z 1905 r. o rozdziale Kościoła od państwa. Orzeczenie jest ostateczne, nie podlega odwołaniom.
Teraz władze Ploermel mają sześć miesięcy na usunięcie krzyża. Jeśli nie dostosują się do wyroku Rady Stanu, pomnik zniknie z przestrzeni publicznej. Monument Jana Pawła II jest dziełem Gruzina Zuraba Ceretelego. Mer Ploermel Patrick Le Diffon zastanawia się nad zmianą klasyfikacji miejsca, w którym znajduje się pomnik, tak, by formalnie nie było to miejsce publiczne.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka