Wniosek o rekompensatę za utracony deputat węglowy złożyła w ciągu trzech dni ponad jedna trzecia uprawnionych osób. Świadczenie wynosi 10 tys. złotych.
Uprawnionych do świadczenia jest ponad 235 tysięcy osób; to emeryci, renciści oraz osoby pobierające renty rodzinne po zmarłych górnikach. Wypłatę przewiduje ustawa obowiązująca od wtorku 24.10.2017 r. Świadczenie ma być wypłacone jeszcze w tym roku.
Wniosek o rekompensatę można złożyć do 18 listopada włącznie w 38 punktach lub wysłać pocztą. W tym drugim przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu.
Lista punktów, gdzie przyjmowane są wnioski, jest dostępna na stronach internetowych spółek węglowych oraz ministerstwa energii. Przeważająca część punktów czynna jest od godz. 8 do 20.00, także w soboty, a punkty prowadzone przez Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) – również w niedziele. Wnioski nie będą natomiast przyjmowane w dni świąteczne, 1 i 11 listopada. Również infolinie, gdzie można zasięgnąć informacji na temat rekompensat i wniosków, są czynne w dni robocze do godz. 20.00.
Od wtorku do piątku 27.10.2017 r. wniosek złożyło ponad 80 tys. osób – wynika z danych spółek węglowych. To ponad trzecia część wszystkich uprawnionych do rekompensat. Najwięcej – ok. 50 tys. wniosków – przyjęła w ciągu trzech dni, do piątku rano, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Kazimierz-Juliusz.
Wnioski emerytów i rencistów, głównie z b. kopalń KW i KHW, przyjmują także punkty przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; później wnioski te także trafiają do SRK. Jastrzębska Spółka Węglowa przyjęła dotąd blisko 18,1 tys. wniosków, czyli średnio ponad 6 tys. dziennie. W spółce Tauron Wydobycie przyjęto dotąd blisko 1,4 tys. wniosków.
źródło: PAP
BG
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka