W piątek (20 X 2017 r.) odbyła się piąta debata historyków w ramach prezydenckiego cyklu dyskusji uświetniających obchody stulecia niepodległości. Współorganizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Polska historia nie jest zamierzchłym czasem, zamkniętym w murach i muzeach, ale stanowi wciąż żywe dziedzictwo, zbiór doświadczeń pomocnych w podejmowaniu także współczesnych wyzwań - tymi słowami prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował 5 listopada 2016 r. cykl debat historycznych w Belwederze.
Piątkowa dyskusja odbyła się pod hasłem „Przede wszystkim legiony… Czyn zbrojny 1914-1918”. W debacie uczestniczyli prof. Janusz Cisek, prof. Michał Klimecki, prof. Grzegorz Nowik, dr hab. Urszula Oettingen, prof. Włodzimierz Suleja (moderator) oraz prof. Mariusz Wołos. W trakcie erudycyjnej, momentami kipiącej od polemiki dyskusji zgromadzeni poruszyli wiele zagadnień związanych z powstaniem i pierwszymi miesiącami istnienia Legionów. Przypomniano zarówno socjalistyczne tradycje niepodległościowe, jak i rolę galicyjskich konserwatystów, którzy lobbowali w Wiedniu za inicjatywą Piłsudskiego. Jak podkreślili zebrani w Belwederze goście, był to jeden z nielicznych i godnych pamięci momentów porozumienia ponad ideologicznymi różnicami.
- Powstanie Legionów to nie tylko jedno z kluczowych wydarzeń naszej historii, ale też zjawisko, które mówi coś ważnego o nas Polakach - naszej niezłomności, sile charakteru, o dążeniu o wolności, umiłowaniu wolności oraz o tym, że Polacy gotowi są poświęcić się dla najwyższych wartości. Jedną z nich jest Rzeczpospolita - stwierdził podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
- Legiony Polskie tworzyli ludzie wyjątkowi. To oni przyczynili się do tego, aby Legiony przetrwały - w obrazie, w pieśni, w wierszach; żeby zawładnęły naszą świadomością. Trwają w niej od wieków - zaznaczył Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wskazał jak ważne jest, aby dyskusja o Legionach przeniosła się do wszystkich polskich domów.
Stuleciu polskiej niepodległości poświęcony jest specjalny profi, do którego śledzenia zachęcał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda: http://twitter.com/PL1918 http://www.fb.com/pl1918 http://www.instagram.com/pl1918
Dwuletni cykl debat historyków zainaugurowała pod koniec ubiegłego roku dyskusja o znaczeniu Aktu 5 listopada z 1916 r. Dotychczas historycy rozmawiali m.in. o roli prezydenta USA dla polskiej niepodległości, skutkach rewolucji lutowej i rewolucji październikowej w Rosji oraz powstaniu Armii Polskiej we Francji pod dowództwem gen. Józefa Hallera, polskiej akcji dyplomatycznej w latach 1914-1918.
Źródło: prezydent.pl, Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
KW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura