Anna Szałapak podczas koncertu, fot. PAP/Radek Pietruszka
Anna Szałapak podczas koncertu, fot. PAP/Radek Pietruszka

Nie żyje Anna Szałapak, "Biały Anioł" krakowskiej Piwnicy pod Baranami

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

W Krakowie zmarła artystka "Piwnicy Pod Baranami" Anna Szałapak. - To ogromnie smutna i przykra dla nas wiadomość, bo tyle lat pracowaliśmy razem. Ania chorowała kilka lat i dzielnie walczyła – powiedział Bogdan Micek, dyrektor kabaretu. Miała 65 lat.


Anna Szałapak była pieśniarką, nazwaną przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami", w odróżnieniu od Ewy Demarczyk, która zwana była "Czarnym Aniołem". Była charakterystyczną postacią Krakowa, rozpoznawaną na ulicy. Ubierała się na biało lub w bardzo jasne kolory. Miała długie, proste włosy.

Przez wiele lat pracowała w Muzeum  Historycznym Miasta Krakowa. Zrobiła doktorat na temat zjawiska szopki krakowskiej i była w zasadzie jedynym "szopkologiem" w Polsce.
Będąc antropologiem kultury, Anna Szałapak, miłośniczka i znawczyni tradycji krakowskich, przez wiele lat opiekowała się dorocznym obchodem Lajkonika i organizowała konkursy szopek krakowskich, których była jurorem, znawcą i wierną admiratorką. Była stałym kuratorem wystaw szopkarskich i autorką publikacji sławiących Kraków i szopki krakowskie.

Zobacz opowieść Anny Szałapak o szopkach

Z Piwnicą pod Baranami była związana od 1979 roku, od czasów, kiedy kabaret prowadził Piotr Skrzynecki. Potem tworzyła autorskie programy artystyczne, łącząc klimaty piwniczne z własną inwencją twórczą. Współpracowała z wybitnymi artystami, poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi z Ewą Lipską, Michałem Zabłockim, Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Zaryckim, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Jackiem Wójcickim i Konradem Mastyło.

Szczególna przyjaźń łączyła ją z Agnieszką Osiecką, która tworzyła dla niej wyjątkowe pieśni i piosenki. Osiecka powiedziała o niej: "Swoim lirycznym, jednocześnie ekspresyjnym głosem, o barwie szklanej, ale szorstkiej, poważnej, ale powabnej, wzrusza, zachwyca, hipnotyzuje...". Zbigniew Preisner podkreślał: "Trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób... Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność...". Z kolei Andrzej Zarycki stwierdził: "Pisząc dla tej artystki, mam pewność, że doznam w zetknięciu z wykonywanym utworem, doznań szlachetnego gatunku. Że przeniesie mnie do krainy łagodności i spokoju".

Artystka występowała z powodzeniem z autorskimi koncertami i recitalami w kraju i za granicą. Była laureatką m.in.: Konkursu Programu Pierwszego TVP w 1993 roku za wykonanie piosenki "Zaklinanie, czarowanie"; Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce; Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej, przyznanego przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku. 9 września 2016 roku, podczas jubileuszu 60. rocznicy powstania Piwnicy pod Baranami, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej.

Zobacz wykonanie piosenki "Zaklinanie, czarowanie" z akompaniamentem Grzegorza Turnaua


"Żegnam Anię Szałapak moją Szefową z krakowskiego Muzeum Historycznego. Będzie bardzo brak Jej czarowania, zaklinania tego bytu człowieczego" - napisała premier Beata Szydło na Twitterze. W latach w latach 1987-1995 Szydło pracowała w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, więc znały się osobiście.

"W sposób zupełnie wyjątkowy potrafiła stworzyć nastrój pełen emocji, nostalgii, zadumy nad losem człowieka - napisano na stronie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

"W niezapomnianych piosenkach, jak Grajmy Panu, Zaklinanie, czarowanie czy Białe zeszyty, dzieliła się swoją radością, zachwytem nad życiem, z prawdziwym przejęciem umiała też śpiewać o naszych troskach. Powtarzała, że każda piosenka jest małym dramatem, w którym trzeba zmieścić ludzki los" - czytamy na stronie KPRP .


źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Kultura