Ksawery zniszczył wiele budynków. fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Ksawery zniszczył wiele budynków. fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Tragiczny obraz Polski po Ksawerym. 2 ofiary śmiertelne, 45 rannych, brak prądu

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Dwie ofiary śmiertelne, 45 osób rannych. Wiele miejsc bez prądu. Tak wygląda sytuacja po przejściu Ksawerego. Pomoc ofiarom zaoferował rząd.

Z danych przekazanych przez policję i straż pożarną wynika, że od czwartku w wyniku wichur zginęły dwie osoby. - Liczba osób rannych wzrosła z 38 do 45. W tym jest 11 strażaków - powiedział Frątczak. Podczas wichury w Ośnie Lubuskim w czwartek z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna. Zginął, kiedy próbował zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem. W województwie wielkopolskim kobietę przygniótł konar drzewa. Zmarła w szpitalu. Najwięcej pracy strażacy mają w czterech województwach: wielkopolskim (4,2 tys. interwencji), łódzkim (3,2 tys.), dolnośląskim (2,4 tys.) i lubuskim (2 tys.). Interwencje dotyczą przede wszystkim połamanych drzew oraz uszkodzonych i zalanych budynków. - Silny wiatr uszkodził 1770 budynków, w tym ponad tysiąc, to budynki mieszkalne - powiedział rzecznik PSP.

142 tysiące odbiorców nadal pozbawionych jest prądu po wichurach, które przeszły nad Polską - wynika z najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Służby energetyczne cały czas usuwają skutki silnego wiatru i przywracają zasilanie. Według informacji RCB z godz. 6.30 rano w sobotę bez prądu w całym kraju pozostaje 142 tys. odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja jest w trzech województwach: lubuskim - 54 tys., łódzkim - 41 tys. i wielkopolskim - 28 tys.

Błaszczak: tzw. fundusz klęskowy jest już do dyspozycji poszkodowanych

Szef MSWiA wraz z premier uczestniczyli w posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze, który poświęcony jest sytuacji po przejściu nad Polską orkanu Ksawery. Minister przypomniał, że nawałnicą najbardziej zostało dotknięte województwo lubuskie; przeszła ona także przez woj.: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie, łódzkie i zachodniopomorskie. Błaszczak zapewnił, że do dyspozycji poszkodowanych jest już tzw. fundusz klęskowy. - Procedura wygląda w ten sposób, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, powołują komisje, które szacują straty, następnie za pośrednictwem wojewodów wnioski trafiają do ministra spraw wewnętrznych; uruchamiamy te pieniądze, jesteśmy gotowi uruchomić je niezwłocznie, żeby nieść pomoc potrzebującym - powiedział minister. Podkreślił, że za wypłatę środków dla poszkodowanych mieszkańców odpowiadają samorządy. - Tu jest konieczne zaangażowanie wójtów, burmistrzów, prezydentów, żeby pomoc dotarła jak najszybciej do potrzebujących - powiedział.

image

Premier: nikt nie zostanie bez pomocy

Wszyscy poszkodowani w wyniku wichur otrzymają pomoc - zapewniła premier Beata Szydło po posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze. Złożyła kondolencje bliskim ofiar i zapowiedziała, że w najbliższym czasie rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na klęski żywiołowe.

Premier zapowiedziała, że w czasie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów zostanie poruszony m.in. problem dot. awarii sieci energetycznej. - Sądzę, że również minister Krzysztof Tchórzewski, pan minister energii, swoje wnioski będzie przedstawiał (...), celem naszym jest to, żeby zbudować sprawny, skuteczny system. Więc to nie będą wyrywkowe zmiany, tylko to będzie opracowanie kompleksowego systemu – dodała szefowa rządu.

image

źródło: PAP, TVN meteo, zdj. PAP/Lech Muszyński

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Rozmaitości