Polska awansoała do grupy państw rozwiniętych. Fot. Pixabay
Polska awansoała do grupy państw rozwiniętych. Fot. Pixabay

Polska do góry. Awansujemy do grupy państw rozwiniętych

Redakcja Redakcja Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Polska Giełda Papierów Wartościowych, dotychczas traktowana jako rynek wschodzący, w przyszłym roku znajdzie się w jednym koszyku z giełdami Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec czy Australii.

Agencja FTSE Russell ogłosiła wyniki corocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju. Polska została przekwalifikowana z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). To pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r., zapewniając okres przejściowy na przystosowanie się do zmiany statusu.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych, ocenia, że jest to ważny krok w rozwoju naszego rynku kapitałowego. "Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego. Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać" – powiedział w komunikacie Dietl.

Podczas rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę i jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych. Do indeksów FTSE Russell odnoszą się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się potencjalnie z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE, grupujących spółki z rynków rozwijających się, do indeksów grupujących spółki z rynków rozwiniętych.

Polska jest wciąż klasyfikowana przez agencję indeksową MSCI jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.

Agencja FTSE Russel to dostawca indeksów należący do grupy London Stock Exchange. Najbardziej znanym indeksem jest Russel 3000 Index, który reprezentuje niemal cały publiczny rynek akcji amerykańskich. Agencja co roku publikuje klasyfikacje państw pod względem stopnia rozwoju. Dzieli gospodarki na rozwinięte (developed), wschodzące zaawansowane (advanced emerging), wschodzące (secondary emerging) i nowe wschodzące (frontier).

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Łączna wartość obrotu akcjami na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w sierpniu br. wyniosła 18,5 mld zł. To o 18,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

BG

źródło: Puls Biznesu, TVN 24 BiŚ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka