System przymusowej relokacji uchodźców, przybyłych do Włoch i Grecji okazał się klapą, fot. Wikimedia Commons
System przymusowej relokacji uchodźców, przybyłych do Włoch i Grecji okazał się klapą, fot. Wikimedia Commons

Co dalej z relokacją uchodźców? System kwotowy przestaje niebawem obowiązywać

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 108

Decyzja Rady UE, na mocy której do poszczególnych państw Unii relokowanych miało zostać 120 tys. tzw. uchodźców, przestanie obowiązywać z dniem 26 września 2017 r. Unijni dyplomaci twierdzą, że kontrowersyjny system relokacji nie zostanie przedłużony.

System, który ma na celu przejęcie 120 tysięcy uchodźców, przybyłych do Włoch i Grecji i rozlokowanie ich po krajach wspólnoty, dobiega końca. Artykuł 13. decyzji Rady UE 2015/1601 z dnia 22 września 2015 r. ustanawiającej środki tymczasowe w obszarze ochrony międzynarodowej na rzecz Włoch i Grecji mówi, że „Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 26 września 2017 r.” Oznacza to, że zgodnie z tym dokumentem, po tym okresie państwa nie muszą już przyjmować kwot tzw. uchodźców, do których wcześniej się zobowiązały.

Przedsięwzięcie okazało się kompletną klapą, bo do 4 września przesiedlono tylko 27695 uchodźców, a niektóre kraje, w szczególności Węgry i Polska, odmówiły udziału, mimo że miał być obowiązkowy.

- Relokacja nie kończy się 26 września, powinniśmy nadal pracować w tym samym kierunku. To jest trwały projekt - powiedział europejski komisarz ds. Migracji Dimitris Avramopoulos.

Unijni dyplomaci twierdzą, że kontrowersyjny system przymusowej relokacji uchodźców nie zostanie przedłużony, kiedy pod koniec tego miesiąca minie okres jego obowiązywania. Jednak Bruksela dalej będzie pomagać krajom przyjmującym uchodźców - pisze Jacopo Barigazzi z "Politico".

Komisja ma więc problem, jak radzić sobie z uchodźcami, którzy przybędą po 26 września. Dyskutowany jest nowy, stały mechanizm przemieszczania ich w ramach aktualizacji przepisów dublińskich. Przewidują one, że kraj Unii, w którym jako pierwszym znajdą się osoby ubiegające się o azyl, musi zająć się ich wnioskami.

Rozmowy jednak przeciągają się. Nowy plan ma na celu wspieranie tych krajów, które chcą przyjmować uchodźców, ale bez wprowadzania nowego schematu obowiązkowej relokacji, za to poprzez finansowe wsparcie.

Komisja Europejska ma niedługo ogłosić nowy pakiet środków w sprawie migracji. Zapowiedział go Jean Claude Juncker podczas swojego dorocznego przemówienia. KE zawiadomiła już ambasadorów UE i ministrów spraw wewnętrznych o swoich zamiarach. Według anonimowego dyplomaty, obecnego podczas spotkania, żaden z ministrów spraw wewnętrznych nie kwestionował propozycji Komisji.

Według jednego z dyplomatów, na który powołuje się "Politico", powiedział, że Warszawa będzie przyglądać się każdemu ruchowi Brukseli w związku z migracją i prawdopodobnie zaskarży wszelkie środki, jakie mogłyby przedłużyć okres obowiązkowej relokacji lub w inny sposób zmusić Polskę do przyjmowania uchodźców.

źródło: Politico, PAP

ja


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj108 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (108)

Inne tematy w dziale Polityka