Owsianka jest pełnowartościowym i energetycznym śniadaniem, które dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych: węglowodanów, białka, witamin i minerałów. Badania wykazują, że jedzenie owsianki zapobiega chorobom układu oddechowego.
Płatki owsiane mają wysoką wartość odżywczą. Dostarczają węglowodanów złożonych, które stanowią główne źródło energii w diecie zdrowego człowieka. Są źródłem błonnika pokarmowego, który daje długotrwałe uczucie sytości. Składnik ten chroni przed rozwojem nadwagi i otyłości, gdyż zapobiega uczuciu głodu i podjadaniu między posiłkami. Płatki owsiane są bogate w:
- witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć, koncentrację i uwagę
- witaminę E należącą do naturalnych antyoksydantów chroniących przed rozwojem poważnych chorób w przyszłości
- składniki mineralne, takie jak: cynk, żelazo, wapń, magnez oraz potas
Właściwością płatków owsianych jest również wspomaganie procesu regulowania poziomu glukozy we krwi – cukru niezbędnego dla całodziennej i intensywnej pracy mózgu. Owsianka jest znacznie zdrowszą propozycją posiłku od innych rodzajów płatków śniadaniowych zawierających bardzo duże ilości cukrów prostych, które spożywane w nadmiarze prowadzą do nadwagi i otyłości.
Zobacz też: Pierwsze śniadanie – najważniejszy posiłek w diecie ucznia
Właściwości zdrowotne owsianki
Naukowcy na podstawie badań stwierdzili, że w diecie każdego człowieka powinny pojawić się co najmniej trzy porcje pełnoziarnistych produktów zbożowych, do których zalicza się właśnie płatki owsiane. Najnowsze badania wykazały, że produkty te mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi i przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka chorób: układu oddechowego, serca, nowotworów i cukrzycy.
Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne płatki owsiane dostarczają awentramidów – bioaktywnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Związki te uniemożliwiają tworzenie się złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, a w konsekwencji chronią przed rozwojem miażdżycy, zawałem serca oraz udarem mózgu. Naukowcy stwierdzili również, że u dzieci, które od najmłodszych lat jadły owsiankę istotnie obniża się ryzyko chorób układu oddechowego, w tym również astmy. Zalecaną, dzienną ilością owsianki w diecie dziecka, która korzystnie wpływa na jego zdrowie jest średnia miseczka.
Owsianka - co do niej dodawać?
Wartość odżywczą i zdrowotną owsianki można powiększyć przez wzbogacenie jej o dodatkowe składniki. Najczęściej dodaje się świeże lub suszone owoce: jabłko, gruszkę, maliny, truskawki, pomarańczę, żurawinę, rodzynki itd. Smacznym uzupełnieniem płatków owsianych są orzechy, nasiona, masło orzechowe oraz miód. Owsiankę można przygotować na wiele sposobów i z różnorodnymi dodatkami, dlatego jest doskonałym pomysłem na codzienne, zdrowe i pełnowartościowe śniadanie - dla dziecka, ale również dla osób dorosłych.
Zobacz też: 5 posiłków dziennie - zasady zdrowego odżywiania
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości