Grzybica stóp może dopaść każdego. Fot. Pixabay
Grzybica stóp może dopaść każdego. Fot. Pixabay

Co robić, gdy dopadnie nas grzybica stóp?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Grzybica skóry stóp to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych u człowieka. Przyczyną zarażenia są grzyby, które atakują zazwyczaj przestrzenie międzypalcowe, paznokcie oraz podeszwy. Leczenie grzybicy polega najczęściej na miejscowym zastosowaniu środków przeciwgrzybicznych, np. kremów, maści, sprejów.

Grzybica stóp nazywana jest także stopą sportowca, od angielskiej nazwy athlete's foot. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. 

Jak wygląda grzybica na stopach i skąd się bierze?

Grzybica stóp to zakażenie grzybami (najczęściej gatunkiem trichophyton rubrum), które dotyka najczęściej przestrzeni między palcami oraz podeszew. Nieleczona choroba może prowadzić do grzybicy paznokci. Grzybami można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z ich zarodnikami znajdującymi się na skórze człowieka, a także w glebie, sierści zwierząt, podłogach czy wodzie.

Rozwojowi grzybów sprzyjają wilgotne pomieszczenia, gdzie chodzi się boso, dlatego miejsca w których najłatwiej się zarazić grzybicą to baseny czy sauna. Trichophyton rubrum idealne warunki do bytowania mają również we wnętrzu butów. Gdy dochodzi do zakażenia na skórze stóp, pojawiają się charakterystyczne objawy.

Grzybica stóp – objawy

Swędzące stopy i uporczywy świąd między palcami to pierwszy symptom świadczący o tym, że mogło dojść do zakażenia grzybami. Inne objawy grzybicy to: stan zapalny, zaczerwienienia, grudki, pęcherze z płynem oraz płatowe złuszczanie się skóry.

Rozróżnia się 3 rodzaje infekcji skóry stóp:

  • grzybica międzypalcowa – jej objawy są widocznie na skórze między palcami, najczęściej czwartym a piątym. W miejscu objętym chorobą dochodzi łuszczenia się skóry i pękania naskórka
  • grzybica potnicowa – objawem zakażenia są pęcherze wypełnione płynem, zazwyczaj zlokalizowane na podeszwach, ale mogą wystąpić w każdym miejscu stopy
  • grzybica złuszczająca (mokasynowa) – dotyczy najczęściej dolnej części stóp oraz podeszew, gdzie skóra pęka i grubieje, może towarzyszyć temu ból. Nieleczona grzybica może prowadzić do zakażenia paznokci. Robią się one grubsze, zmieniają kolor, a w niektórych przypadkach mogą odpadać. Grzybica paznokci wymaga odrębnego leczenia. 

Grzybica stóp – leczenie

Leczenie grzybicy stóp powinno zostać poprzedzone diagnozą lekarską, która określi, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia, jaki jest stopień zaawansowania infekcji oraz dobierze skuteczną kurację. W początkowej fazie choroby wystarczy leczenie miejscowe – najczęściej specjalistycznymi preparatami na grzybicę w postaci kremów, sprejów czy maści, które można dostać w aptece bez recepty. Osoby, których stopy nadmiernie się pocą, zwłaszcza latem, powinny dodatkowo używać zasypek przeciwgrzybiczych.

Grzybica paznokci – leczenie

Infekcji grzybiczej stóp bardzo często towarzyszy grzybica paznokci. Leczy się ją zawsze pod okiem dermatologa. Kuracja trwa zazwyczaj około 3 miesięcy. Leczenie najczęściej polega na smarowaniu płytki paznokcia specjalnymi lakierami lub naklejaniu na nie plastrów przeciwgrzybicznych. Niekiedy obowiązkowa jest zmiana obuwa, ponieważ usunięcie z nich bakterii jest niemożliwie. 

Jak nie zarazić innych grzybicą?

Aby nie zarazić innych grzybicą skóry, należy zawsze korzystać z własnych ręczników oraz przyrządów do pielęgnacji stóp jak tarki, pumeksy, ciążki, pilniki czy nożyczki. Po myciu trzeba dokładnie wysuszyć nogi, zwłaszcza przestrzenie między palcami. Osoby zarażone grzybicą nie powinny pożyczać od innych obuwia, a w miejscach publicznych, jak np. basen czy sauna, korzystać z własnych klapek.

Mydła zasadowe osłabiają barierę ochronną naskórka, dlatego do codziennych kąpieli najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Przepocone skarpetki powinno się prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza.


Zobacz też: Kurzajki - zmora basenów. Profilaktyka i leczenie


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Rozmaitości