Terroryści zaatakowali ponownie w Hiszpanii chwilę po zamachu terrorystycznym w Barcelonie. Furgonetka, którą napastnicy próbowali rozjechać ludzi w nadmorskim kurorcie Cambrils, przewróciła się, a policjanci zastrzelili 5 zamachowców.
W incydencie 7 osób, w tym policjant zostało rannych. Napastnicy mieli na sobie pasy z ładunkami wybuchowymi. Jak się potem okazało, były to atrapy. Według policji oba zamachy, w Cambrils i w Barcelonie, wydają się być ze sobą powiązane podobnie wcześniejszy wybuch w domu mieszkalnym w Alcanar, w którym zginęła 1 osoba.
Obecnie sytuacja w mieście, odległym o ok. 120 km na południowy zachód od Barcelony, jest pod kontrolą. Jednak służby bezpieczeństwa Katalonii wezwały mieszkańców Cambrils, do pozostawania w domach.
W czwartek po południu co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać.
Zamachowiec wjechał na promenadę popularnej wśród turystów ulicy Las Ramblas, w centrum miasta i jadąc zygzakiem taranował wszystkie osoby, które znalazły się na jego drodze. Później zatrzymał pojazd i uciekł.
Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Dotychczas zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o związek z zamachem, ale żaden z nich nie był kierowcą furgonetki. Jeden z aresztowanych jest Marokańczykiem a drugi pochodzi z Melilli, hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce. O trzecim, aresztowanym rano, na razie nie ma bliższych informacji.
Szef MSW w autonomicznym rządzie Katalonii Joaquim Forn powiedział w lokalnym radiu, że jest możliwe, iż sprawcy zamachu z użyciem furgonetki na barcelońskiej promenadzie zamierzali dodatkowo użyć butli z gazem.
Według lokalnych władz wśród rannych w Barcelonie są też cudzoziemcy. Wiadomo, że wśród zmarłych jest obywatelka Belgii. Francuskie MSZ poinformowało, że 26 obywateli Francji zostało rannych, a co najmniej 11 z nich jest w stanie ciężkim.
Polskie MSZ poinformowało, że dotychczas nie potwierdzono, aby wśród poszkodowanych w zamachu znajdowali się obywatele RP. Konsulat Generalny RP w Barcelonie jest w stałym kontakcie z centrum kryzysowym oraz policją i weryfikuje wszelkie informacje dotyczące poszkodowanych obywateli polskich. MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla osób chcących uzyskać bliższe informacje: (22) 523 86 04.
W związku z zamachami terrorystycznymi w Hiszpanii flagi przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W południe KE uczci pamięć ofiar ataków minutą ciszy
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaoferował wszelką niezbędną pomoc ze strony UE. Zapewnił, że Unia nie ustąpi przed barbarzyństwem, a Komisja Europejska gotowa jest udzielić Hiszpanii wszelkiej pomocy.
Zobacz także:
Zamach terrorystyczny z wykorzystaniem furgonetki. Tym razem w Barcelonie
źródło PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka