Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent i szef MON na wspólnej uroczystości. Macierewicz: nie ma konfliktu

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

Prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony Antoni Macierewicz  pojawili się razem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wręczali pośmiertnie awanse na wysokie stopnie wojskowe. W TVP Info szef MON zapewniał, że nie ma konfliktu między nim a prezydentem.

Nominacje wojskowe


Prezydent nominował pośmiertnie na stopień generała broni Władysława Jędrzejewskiego; na stopień generała brygady - Władysława Liniarskiego i Mariana Orlika. Stanisław Artur Mieszkowski został mianowany na kontradmirała. Uroczystość, podczas której akty mianowania z rąk prezydenta odebrały rodziny awansowanych, odbyła się przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Z kolei szef MON Antoni Macierewicz pośmiertnie na stopień kapitana awansował Alfonsa Olejnika "Babinicza", a na stopień pułkownika Lucjana Antoniego Szymańskiego.

- Jakże ważna jest Polska, skoro warto było, żeby życie za nią oddało tylu ludzi - podkreślał Duda. Według niego Cmentarz Wojskowy na Powązkach to jedno z miejsc, gdzie człowiek to sobie uświadamia.

Prezydent i szef MON o polskiej armii


- Dziś mamy to wielkie szczęście, że możemy z uśmiechem radośnie obchodzić kolejne Święto Wojska Polskiego, kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej, dziś mamy to wielkie szczęście, że możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa, wzmacniania polskiej armii, budowania morale polskiego żołnierza, zapewniania tego, by Polska była bezpieczna, byśmy my byli bezpieczni. Te plany są i będą realizowane - deklarował prezydent. Jak dodał, Polska znowu jest krajem wolnym, który ma ambicje i który chce budować swoją siłę.

Minister obrony Antoni Macierewicz podkreślił, że dzisiaj "musimy się zastanowić nad niezbędnymi warunkami, które trzeba spełnić, aby Europa była niepodległa". - Aby Europie nic nie zagrażało, aby Polska, Europa, te państwa, które na powrót są na mapie świata, które na powrót są niepodległe - od Bałtyku aż po Morze Czarne - mogły cieszyć się wolnością i niepodległością - wymieniał szef MON.

- Jednym z najważniejszych warunków jest właśnie to, by żołnierz polski miał wszystkie możliwości skutecznego rozwoju - by miał broń, by miał dowództwo, by miał za sobą niezmożone wsparcie narodu polskiego - podkreślił Macierewicz.

Jest konflikt czy go nie ma?

Występując w TVP Info Macierewicz podkreślił, że z prezydentem "nie ma ani konfliktu, ani tym bardziej sporu". Jednocześnie zaznaczył, że jego obowiązkiem jest przedstawienie wniosków generalskich, "zwłaszcza tam, gdzie one nie są związane z ewentualną reformą", co - zdaniem ministra - "zostało rozstrzygnięte wraz z mianowaniem szefa sztabu i wyznaczeniem, na wniosek pani premier Szydło, pana gen. Surawskiego przyszłym ewentualnym wodzem naczelnym przez pana prezydenta".

- Więc podstawowe elementy struktury przyszłego dowodzenia zostały już rozstrzygnięte. Moje wnioski generalskie dotyczyły działań bieżących, np. właśnie tego wielonarodowego dowództwa dywizyjnego w Elblągu, czy rektorów dowódców wyższych szkół wojskowych. Tego typu są to propozycje i jestem przekonany, że one zostaną szybko zrealizowane, nie mam co do tego cienia wątpliwości - powiedział szef MON.

Jaki system dowodzenia?

W ubiegły wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego nie zostaną wręczone nominacje generalskie. Decyzję prezydent uzasadnił trwającymi pracami nad reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz brakiem uzgodnień w tej kwestii. BBN zaznaczyło też, że prezydent oczekuje szybkiego zakończenia prac nad tym projektem.

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło oczekuje, że BBN i MON będą pracować nad systemem dowodzenia "w duchu konsensusu i odpowiedzialności za rozwój armii oraz w trosce o bezpieczeństwo państwa".

Dziś Antoni Macierewicz na pl. Piłsudskiego w Warszawie wręczał awanse oraz wyróżnienia żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego. Media zwróciły uwagę, że na uroczystości nie było przedstawicieli Kancelarii Prezydenta ani BBN i że to coś w rodzaju konkurencyjnego święta ministra. Oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się we wtorek . Wtedy Andrzej Duda wygłosi przemówienie.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (52)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo