Blisko 70 procent Polaków jest zdania, że Niemcy powinni nam wypłacić odszkodowanie za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Blisko dwie trzecie uważa, że należą nam się reparacje za straty materialne - wynika z sondażu Ipsos dla "Wiadomości" TVP.
Na pytanie, czy Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za straty, jakie wyrządzili w naszym kraju podczas II wojny światowej odpowiedziało twierdząco 63 procent badanych. Przeciwnego zdania było 31 procent , a 6 procent nie miało zdania w tej kwestii.
Na podobnie brzmiące, ale trochę inne pytanie: "Czy uważa Pan/Pani, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścili się na narodzie polskim w czasie II wojny światowej", "tak" odpowiedziało 68 procent badanych, "nie" 25 procent, a "nie wiem" 7 procent ankietowanych przez Ipsos.
Jak skomentował minister Witold Waszczykowski, te wyniki nie zaskakują, a nawet powinny być wyższe. - Polska była jednym z krajów, który najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej od obu okupantów i po wojnie nie uzyskał rekompensaty - podkreślił.
Zdaniem szefa dyplomacji, sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest trudna. Przez wiele dziesięcioleci mieliśmy olbrzymie zaniedbania, a dzisiaj mamy potężną opozycję, by tej kwestii w rozmowach z Niemcami nie podnosić.
- Bardzo trudno będzie podjąć rozmowę z Niemcami mając tego typu opozycję we własnym kraju, ponieważ Niemcy będą mogli wykorzystać tę opozycję do pewnych rozgrywek politycznych przeciwko tym, którzy będą chcieli podjąć rzeczowe negocjacje prawno-polityczne na temat ewentualnych reparacji - podkreślił Waszczykowski.
Szef MSZ odniósł się też do oświadczenia niemieckiego rządu, który w zeszłym tygodniu oświadczył, że władze w Berlinie uważają kwestię niemieckich reparacji dla Polski za ostatecznie uregulowaną. - Decyzję 53 r. można podważać, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, z czego się zrzeczono - uważa szef MSZ. Według niego "ani Polska nie była wtedy krajem niepodległym, który mógł podejmować suwerennie takie decyzje, ani również Niemcy - ani wschodnie, ani zachodnie - nie były w pełni państwem suwerennym.
Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec; analiza ma być gotowa do połowy sierpnia.
Sondaż Ipsos dla "Wiadomości TVP" został przeprowadzony metodą CATI w dniach 8-9 sierpnia na próbie 1002 osób
źródło PAP, tvp.info
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka