Donald Tusk opuścił gmach Prokuratury Krajowej. Zeznawał tam przez 8 godzin w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
Szef Rady Europejskiej, podziękował swoim zwolennikom, którzy czekali na niego przez gmachem prokuratury "za wsparcie". - Ono bardzo dużo dla mnie znaczy, bo to nie są łatwe chwile, powtarzające się wielogodzinne przesłuchania - powiedział. Według niego przesłuchanie przebiegało w "bardzo kulturalnej atmosferze". - Nie biją, nie, jeszcze nie, nie ma takich zdarzeń - zażartował, odpowiadając na pytania.
Dodał, że ze względu prawnych nie może mówić o tematach poruszonych podczas przesłuchania. - Chcę powiedzieć jedno. Nie mam się czego bać i prezes Kaczyński (Jarosław) mnie nie przestraszy, niezależnie od tego w jak zaciekły sposób spróbuje mnie zaatakować - dodał.
Jeszcze zanim Donald Tusk wyszedł z budynku prokuratury, jego pełnomocnik Roman Giertych zamieścił enigmatyczny wpis na Twitterze "Jednak groźby JK bez pokrycia".
Szef RE ujawnił jedynie, że pytania śledczych dotyczyły "tak zwanego zakazu otwierania trumien" ofiar katastrofy. - Wyjaśniałem to publicznie wielokrotnie: nikt takiego zakazu nie wydawał - podkreślił Tusk.
Zobacz wideo PAP
Dodał, że to, w jaki sposób postępuje się w takich sytuacjach, precyzyjnie opisują procedury. - One były wtedy i dzisiaj takie same. I dlatego nie należy politycznie wykorzystywać tej tragedii i przepisów prawa jako takiego młota na opozycję, czy oponentów, bo szczególnie w takiej sprawie nie powinno się tego robić - zaznaczył.
Były premier uważa, że cały kontekst w tej sprawie ma charakter polityczny. - Nie mam nic do zarzucenia panom prokuratorom, którzy zadawali mi pytania i jestem ostatni, który chciałby podejrzewać kogoś o niecne intencje, natomiast cała ta atmosfera i działania ustrojowe, których jesteśmy ostatnio świadkami, nie pozostawiają wątpliwości, że w intencji dzisiaj rządzących wymiar sprawiedliwości ma służyć jako narzędzie przeciwko konkurentom, opozycji czy ludziom, których się nie lubi. Obawiam się, że należę do tego grona - mówił. Jak podkreślił, wie, jakie są jego obywatelskie prawa i obowiązki i dlatego, "w uzgodnieniu z prokuraturą, kiedy będzie taka potrzeba, będzie starał się rozmawiać i wyjaśniać sprawy dotyczące tego śledztwa".
Pytany, czy spodziewa się, iż będzie w przyszłości nie świadkiem, lecz podejrzanym, Tusk odparł, że jeśli prowadzi się wielokrotne przesłuchania, to nie można wykluczyć żadnego scenariusza i liczy się ze wszystkimi możliwościami. - To, co widzę w oczach pana prezesa i jego akolitów, to z całą pewnością jest to wielka namiętność, której przedmiotem jest atak na mnie - dodał.
Donald Tusk był pytany o swoją rozmowę z Władimirem Putinem na sopockim molo w 2009 r.. Zapewniał, że miała ona charakter kurtuazyjny i była "typowym spacerem, który w dyplomacji ma na celu rozluźnianie atmosfery". "- Trwała bardzo krótko i dotyczyła rzeczy tak banalnych, jak krajobraz i pogoda - powiedział były premier.
Tusk był też pytany przez dziennikarzy o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że skoro w 2010 r. "zakazano rodzinom otwierania trumien, to musiały być jakieś przyczyny". - A przyczyny były takie, że obawiano się wybuchu skandalu, bo obciążyłby on stosunki polsko-rosyjskie. Utrzymywanie za wszelką cenę dobrych stosunków – mimo tak strasznego wydarzenia – miało służyć temu, żeby Donald Tusk został kimś bardzo ważnym w Unii Europejskiej - powiedział prezes PiS.
- Ja aż tak strategicznego zmysłu jak pan Kaczyński nie mam i planowanie pięć lat do przodu każdego kroku politycznego jest poza moim zasięgiem; gdyby nie bardzo poważny kontekst tej sprawy, to właściwie mógłbym parsknąć śmiechem - odparł Tusk. - Znam pana Kaczyńskiego już dziesiątki lat i jego obsesje dotyczące konspiracji, spisków, znam bardzo dobrze, a dzisiaj także bardzo dotkliwie. Więc traktujcie to państwo raczej jako objaw pewnej obsesji, a nie jakąś logiczną, sensowną analizę polityczną - oświadczył.
Tusk podkreślił, że współodpowiada za "europejską drogę Polski", a dzieją się "bardzo, bardzo złe rzeczy". - Przyszłość europejska Polski staje dziś pod znakiem zapytania. Rozumiem emocje Polaków, którzy niepokoją się czy o sądy, czy o przyszłość Polski w UE. Z drugiej strony bardzo bym chciał, by kwestie przeszłości, kwestie Smoleńska, nie były tym, co odbierze ludziom pozytywną energię - powiedział. Mówił też, że na razie nie planuje powrotu do polityki krajowej, ale "wszystko jest możliwe".
Donald Tusk wszedł do gmachu prokuratury tuż przed godziną 10. Zeznawał w śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew obowiązującym przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski.
źródło PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka