73 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. fot. PAP/Marcin Kmieciński
73 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. fot. PAP/Marcin Kmieciński

73 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Szereg uroczystości w stolicy

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 49

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie.

W reakcji Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał 1 sierpnia 1944 r. rozkaz brzmiący: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

Mocne przemówienie Macierewicza

Żołnierze Powstania Warszawskiego swoją walką, niezmożoną wytrwałością i  determinacją awansowali nas do rangi narodu niepodległego - powiedział w 73. rocznicę wybuchu Powstania szef MON Antoni Macierewicz. 

 Dodał, że "nikt nie ma wątpliwości, iż inaczej wyglądałaby historia  ostatnich 80 lat, gdyby ta wspaniała młodzież, gdyby to niebywałe  pokolenie Polski niepodległej nie zostało tak straszliwie wyniszczone,  jak stało się to na skutek zbrodniczej machiny niemieckiej i  sowieckiej". Inaczej - dodał - wyglądałaby również Warszawa. 

Szef MON podkreślił, że pokolenia, które przyszły po Powstaniu Warszawskim nie  muszą poświęcać życia. - Nie musimy ryzykować własną śmiercią, ale musimy  mieć odrobinę odwagi moralnej, ale mieć świadomość godności narodowej,  ale mieć świadomość obowiązku państwowego, bo za to państwo nie jako  zabawkę obcych, ale za to państwo jako państwo niepodległe, suwerenne,  narodowe, oparte na chrześcijańskich wartościach, setki tysięcy ludzi  położyło życie - powiedział Macierewicz.

Macierewicz: ta ofiara nie może pójść na marne (PAP)

Honorowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

W samo południe, czyli o godz. 12, odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Kwiaty będą też dzisiaj, składane m.in przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej niedaleko budynku Sejmu.

O 16.30 ze Starego Miasta na warszawską Wolę wyruszy "Marsz milczenia". Z kolei o godz. 17 z ronda Dmowskiego ruszy marsz pod hasłem "Powstańcza krew", organizowany przez Obóz Narodowy-Radykalny.

Najważniejsza część obchodów przypadnie oczywiście na godzinę 17 - o tej porze bowiem przypada tzw. godzina "W", a więc wybuch powstania. Wówczas całe miasto, w towarzyszeniu ryku syren, zatrzyma się i odda hołd bohaterom sprzed siedmiu dekad.

źródło: PAP

KJ

Uwaga! © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (49)

Inne tematy w dziale Kultura