Posłowie PiS są rozczarowani decyzją prezydenta. PO i Nowoczesna apelują o zawetowanie także trzeciej z ustaw - nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. Środowiska prawnicze dziękują Andrzejowi Dudzie.
- Mnie osobiście rozczarowuje decyzja prezydenta - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski wychodząc ze spotkania władz PiS. Dodał, że będzie dużo dobrych dla Polaków propozycji w zakresie reformy sądownictwa. W podobnym tonie wypowiadał się Ryszard Terlecki.
Zaskoczony był poseł Jacek Sasin. - Spodziewałem się jednak innej decyzji, szczególnie - jeśli dobrze przypominam sobie zapowiedzi pana prezydenta z czasów, kiedy był kandydatem na prezydenta RP - kiedy zapowiadał, że będzie dążył do tego, aby radykalnie zreformować polskie sądownictwo - mówił w TVP Info. Jego zdaniem nie ma sensu odkładać w czasie pewnych "palących spraw", a reforma sądownictwa jest jedną z tych kwestii. - Ja obawiam się, że ta decyzja pana prezydenta może spowodować, że na reformę, na realną reformę polskiego sądownictwa będziemy niestety musieli jeszcze długo poczekać - ocenił.
W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej trwają narady między władzami partii. Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i KRS. W spotkaniu uczestniczyli dotychczas premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceszef PiS Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz.
- Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych - podkreślił poseł PO Andrzej Halicki na konferencji prasowej w Sejmie. Wyraził jednocześnie żal, iż prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. - Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości - zaznaczył poseł PO.
- Prezydent Andrzej Duda wykonał część swojego zadania, zachował się jak strażnik, który nie wpuszcza złodzieja na posesję, ale jeśli nie zawetuje trzeciej ustawy – o sądach powszechnych – to złodziej wejdzie tylnymi drzwiami – skomentował lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem prezydent zapowiadając weto do ustawy o SN i KRS „przestraszył się protestów społecznych i Trybunału Stanu”.
"Dziękujemy, Panie Prezydencie!!! A wszystkim, którzy wyganiali mnie na ulicę przypominam moje stanowisko - można inaczej! Pokojowo, konsekwentnie: dla Obywateli!!!" - napisał Paweł Kukiz na swoim profilu na Facebooku. Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował, że "rozum zwyciężył". PSL zaproponowało pomoc ekspercką i parlamentarną w reformie wymiaru sądownictwa.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, powiedziała, że podziękowała mu za to, że złożył weto. Jak dodała, zadeklarowała chęć współpracy przy tworzeniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.
Uznanie dla prezydenta ze tę decyzję wyraził też RPO. Złożył też wyrazy szacunku Zofii Romaszewskiej. - Cieszę się, że obywatele wciąż mogą na panią Zofię Romaszewską, damę Orderu Orła Białego, liczyć - powiedział Adam Bodnar na konferencji prasowej. - Chciałbym bardzo serdecznie w imieniu własnym, ale także tych wszystkich, dla których prawa obywateli są ważne, za tę postawę podziękować - oświadczył.
źródło PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka