Intencją większości parlamentarnej nie jest podważanie niezawisłości sędziów, parlament z pomocą prezydenta znajdzie właściwe rozwiązania ws reformy sądownictwa bez pomocy z zewnątrz - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o SN, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalona, proponowana przez niego zmiana w ustawie o KRS. Prezydent chce, by Sejm wybierał członków KRS, będących sędziami większością 3/5 głosów (zgodnie z uchwaloną w zeszłym tygodniu nowelą ustawy o KRS, mają być wybierani zwykłą większością głosów). Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) poinformował, że propozycje prezydenta zostały uwzględnione w formie poprawek do projektu ustawy o SN.
Szymański o wypowiedzi Timmermansa
- Intencją ministra sprawiedliwości ani większości parlamentarnej nie jest podważanie niezawisłości sędziów. Sejm i Senat z pomocą prezydenta znajdą właściwe rozwiązania w sprawie reformy sądownictwa bez pomocy z zewnątrz. Jeśli jednak KE przedstawi swoje rekomendacje, to rząd rzeczowo się do nich odniesie - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.
- Jeśli dojdzie do uruchomienia innych procedur będziemy bronili swoich racji także przed Trybunałem Sprawiedliwości - zapowiedział. KE krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, wskazując, że jeśli wszystkie ustawy w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów w Polsce. Komisja przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj; ma być uruchomiona w przyszłym tygodniu.
Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.
Timmermans powiedział na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów.
PO do prezydenta: oczekujemy trzy razy weto
Dzisiaj potrzebna jest jasna deklaracja, że prezydent Andrzej Duda zawetuje trzy ustawy - dwie, które zostały przyjęte - o KRS i ustroju sądów powszechnych - i obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym; oczekujemy trzy razy weto - oświadczył w lider PO Grzegorz Schetyna.
Jak dodał, PO z nadzieją przyjęła "gest" prezydenta Andrzeja Dudy. - Dzisiaj wiemy, że nie wystarczy protestować i nie wystarczy tworzyć konstrukcji, które są tylko na zewnątrz. Dzisiaj potrzebna jest prawdziwa polityka. Dzisiaj potrzebna jest deklaracja, ze strony prezydenta Dudy. I na taką klub PO oczekuje - że prezydent Duda zawetuje trzy ustawy, które zostały przyjęte przez większość PiS - dwie przyjęte o KRS i ustroju sądów powszechnych i ta dzisiaj, procedowana ustawa o Sądzie Najwyższym - wskazał polityk.
- Oczekujemy trzy razy weto - zaznaczył szef PO. Jego zdaniem, jest to niezbędne by potwierdzić niezależność władzy sądowniczej i trójpodział władzy.
Poinformował, że w czwartek o godz. 20 Platforma organizuje demonstrację przed Pałacem Prezydenckim. - Dzisiaj wszystkich zapraszamy, zapraszamy mieszkańców Warszawy, zapraszamy w całej Polsce tych wszystkich, którzy będą chcieli z nami być. Będziemy mówić o konieczności aktywnej prezydentury, o konieczności zawetowania tych trzech ustaw i o tym, by prezydent Duda poparł nasze pytanie referendalne - podkreślił Schetyna.
źródło: PAP
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka