Prawidłowa technika biegania ma bardzo duży wpływ na osiągane wyniki, ułatwia poruszanie się w nietypowych warunkach oraz pomaga chronić ciało przed kontuzjami i naciągnięciami mięśni. Jednak wprowadzenie w życie kilku zasad dotyczących techniki biegania dla amatorów nie zawsze jest łatwym zadaniem.
Technika biegania: nie tylko stopy
- nóg, a w szczególności stóp,
- głowy,
- rąk,
- barków,
- bioder.
Prawidłowa technika biegania, to taka, która w jak najmniejszym stopniu obciąża ciało i nie naraża go na kontuzje. Zwracając uwagę na pracę stóp, należy pamiętać o tym, aby ustawiały się one równolegle do kierunku biegu (palce nie powinny być kierowane do środka i na zewnątrz). To pozwoli na właściwą amortyzację podczas kontaktu z podłożem. Podczas biegu głowa powinna być skierowana do przodu, a biodra ułożone w jednej linii w stosunku do reszty ciała (należy unikać niepotrzebnych skrętów głowy i bioder). Barki rozluźnione, a ręce ugięte w łokciach. Podczas biegu powinno się wykonywać ruchy rękoma dostosowane do tempa biegu, z zachowaniem zasady: im szybszy bieg, tym bardziej zamaszyste ruchy.
Nauka biegania: jak szybciej biegać?
Większość osób trenujących za cel stawia sobie osiąganie coraz lepszych wyników. Aby szybciej biegać, trzeba odpowiednio przygotować organizm do większego wysiłku. Dobrym sposobem są treningi interwałowe. Polegają one na przyspieszaniu i zwalnianiu biegu na krótkich odcinkach. Takie zajęcia mogą być urozmaicone o różnego rodzaju wieloskoki (np. stawianie długi susów) i skipy (wysokie unoszenie kolan), pozytywnie wpływające na zwiększenie wytrzymałości mięśni.
Techniki biegania: podbiegi
Techniki biegania można podzielić na te, które sprawdzają się podczas poruszania się po równym terenie i na te, które są dostosowane do podbiegów, czyli biegania pod górkę. Podczas treningów z podbiegami należy pamiętać o:
- wyższym podnoszeniu kolan,
- wykonywaniu bardziej zamaszystych ruchów rękoma,
- ustawieniu ciała względem trasy pod ostrym kątem.
MM
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Komentarze
Pokaż komentarze (12)