Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne mogłyby być stosowane np. na ubraniach. Fot. Saule Technologies
Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne mogłyby być stosowane np. na ubraniach. Fot. Saule Technologies

Baterie słoneczne do użytku osobistego

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Naukowcy ze śląskich uczelni pracują nad wykorzystaniem lekkich i elastycznych materiałów polimerowych do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, które mogłyby być nanoszone na ubrania i wytwarzałyby energię potrzebną do ładowania przenośnych urządzeń.

Dzięki lekkości i elastyczności ogniwa fotowoltaiczne z materiałów polimerowych mogłyby być powszechnie stosowane nie tak jak dziś - na dachach budynków - lecz mogłyby być nanoszone na ubrania lub przedmioty codziennego użytku, których powierzchnia jest wystawiona na działanie słońca.

- Rozwój technologii fotowoltaiki elastycznej zmierza w kierunku opracowania lekkich i tanich urządzeń. Wytwarzanie ogniw w postaci elastycznych włókien lub mat przekłada się także na poszerzenie obszaru ich aplikacji – tłumaczy prof. Ewa Schab-Balcerzak z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

Głównymi wyzwaniami w zastosowaniu materiałów polimerowych do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych są trwałość ogniw wykonanych z takich materiałów oraz ilość wytwarzanej przez nie energii elektrycznej, która może być wykorzystywana do ładowania niewielkich przenośnych urządzeń elektrycznych. Śląscy naukowcy w swych badaniach podstawowych chcą się skoncentrować na dwóch rodzajach ogniw słonecznych – barwnikowych i objętościowych.

- Zakres projektu obejmuje przygotowanie przewodzących kompozytów, zawierających jako fazę rozproszoną polimery przewodzące, nanocząstki nieorganiczne lub hybrydy tych wypełniaczy. Z otrzymanych kompozytów będą wytworzone nanowłókna techniką elektroprzędzenia – opowiada prof. Ewa Schab-Balcerzak.

Wykonane w ten sposób włókna zostaną następnie wykorzystane do konstruowania ogniw fotowoltaicznych. 

Następnie tak wytworzone nanowłókna posłużą naukowcom do konstruowania ogniw barwnikowych lub objętościowych. - W przedstawionym projekcie proponujemy zastosowanie do wytwarzania ogniw barwnikowych nowych barwników organicznych i zastąpienie powszechnie stosowanych porowatych warstw TiO2 wytworzonymi kompozytami w kształcie nanowłókien, co powinno doprowadzić do poprawy trwałości i efektywności uzyskanych ogniw – wyjaśnia profesor.

Trzyletni projekt naukowców z Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego "Nowe konstrukcje polimerowe do budowy ogniw fotowoltaicznych" jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki kwotą ponad 1 mln zł.

Od kilku lat podobne prace nad zastosowaniem materiałów perowskitowych do wytwarzania ogniw prowadzi firma Saule Technologies, utworzona przez Olgę Malinkiewicz, absolwentkę Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Katalońskiej w Barcelonie. W 2014 roku Malinkiewicz otrzymała prestiżową nagrodę Photonics 21 za opracowanie niskotemperaturowej technologii wytarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. W zeszłym roku firma zaprezentowała pierwszą prototypową baterię słoneczną, montowaną na obudowie telefonu komórkowego, służącą do ładowania telefonu.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Technologie