Flaga Polski
Flaga Polski

Święto Flagi. Jak wywieszać barwy narodowe z honorem?

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

2 maja to Dzień Flagi. MSWiA wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera wskazówki, jak właściwie prezentować polską flagę.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie.

polska flaga, święto flagi, berlin, II wojna, salon24
Polska flaga nad Berlinem, fot. Wikimedia Commons.

Historia polskiej flagi

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

polska flaga, choragiew, salon24
Replika Chorągwi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, fot. Piotr Molęcki, www.prezydent.pl

Ministerstwo wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zasad prezentowania barw narodowych w przestrzeni publicznej. Publikacja została rozesłana m.in. do najważniejszych bibliotek w Polsce, do ministerstw i głównych urzędów.

- Nas, Polaków wyróżnia bardzo silne poczucie tożsamości narodowej. Jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszenia i radości – dodał minister. - Biel i czerwień towarzyszy emocjom polskich kibiców i triumfalnym gestom naszych zawodników. W ten sposób wyrażamy nasze uczucia. Biało-Czerwona łączy nas wszystkich – podkreślił obecny szef MON, dawniej szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Jak wywieszać polską flagę?

Resort zorganizował również kampanię społeczną po hasłem "Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe". Oto najważniejsze zasady:
  • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub
    postrzępione.
  • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej  ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  •  W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.

flaga polski, święto flagi, dzień flagi, salon24
Jeden z punktów mówi, że flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

flaga polski, święto flagi, euro 2012, salon24
Flaga Polski podczas Euro 2012 na stadionie miejskim we Wrocławiu, fot. Flickr/Piotr Drabik.

Zobacz także, kiedy wywieszać polską flagę.

KJ, ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj32 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (32)

Inne tematy w dziale Kultura