7. rocznica katastrofy smoleńskiej. fot. PAP/Wojciech Pacewicz
7. rocznica katastrofy smoleńskiej. fot. PAP/Wojciech Pacewicz

7. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości w całym kraju

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Przedstawiciele rządu  w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prezydent Duda odwiedził grób Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu.

Prezydent Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Prezydent Andrzej Duda, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczestniczył w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami.

To, co przez lata działo się wokół katastrofy smoleńskiej, do dzisiaj trudno jest zrozumieć: dlaczego to nastąpiło, dlaczego nie ma chociażby protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń, które wtedy miały miejsce - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Duda ocenił, że "to, co się działo przez lata" w sprawie katastrofy - "cała postawa w związku ze śledztwem, początek, oddanie sprawy w ręce rosyjskie - do dzisiaj trudno jest to zrozumieć, dlaczego to nastąpiło, dlaczego nie ma chociażby protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń, które wtedy miały miejsce".

Sprawa zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, jest coraz bardziej znana w przestrzeni międzynarodowej - powiedział Duda. Dodał, że na początku jego prezydentury wiedza na ten temat była "w zasadzie żadna".

Premier i politycy PiS złożyli kwiaty w Świątyni Opatrzności Bożej

Premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach trzech duchownych, którzy zginęli pod Smoleńskiem: kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika oraz prezesa Stowarzyszenia Parafiada o. Józefa Jońca.

W uroczystości uczestniczyli także politycy PiS oraz ministrowie m.in. szef MON Antoni Macierewicz oraz minister SWiA Mariusz Błaszczak. Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Karczewski złożyli również kwiaty przy grobie zmarłego 8 lutego 2010 r. prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, ministra spraw zagranicznych w latach 1989-83. - poinformowano na Twitterze PiS.Wcześniej Beata Szydło, prezes PiS, ministrowie, marszałek Senatu uhonorowali na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie zmarłych w katastrofie smoleńskiej prezydenckiego ministra Pawła Wypycha i Katarzynę Doraczyńską z Kancelarii Prezydenta.

Przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci

Przed Pałacem Prezydenckim, w poniedziałek w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie.

W apelu wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, bliscy rodzin ofiar katastrofy. Na początku Apelu odegrano hymn Polski.

Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich a na chodniku ułożono krzyż ze zniczy. Modlitwę za duszę ofiar odmówił ojciec Zdzisław Tokarczyk.

W czasie apelu przypomniano dni po katastrofie smoleńskiej, kiedy tłumnie gromadzono się przed Pałacem Prezydenckim "wierząc, że miejsce, które wskazali i wybrali Polacy stanie się miejscem, w którym stanie niebawem pomnik pana prezydenta i wszystkich ofiar katastrofy". "Przybywamy tu po raz kolejny, by czuwać, by się modlić, by dziękować za ich ofiarę" - podkreślano.

Apel odbył się po godz. 8.41 - o tej godzinie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej udawała się delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Wcześniej w kościele seminaryjnym w Warszawie odbyła się msza św. w intencji 96 osób, które zginęły siedem lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem; zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Szef MON złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w poniedziałek rano, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej umieszczoną na gmachu resortu.Ministrowi obrony narodowej towarzyszyła kadra dowódcza a także wiceministrowie resortu.Następnie w siedzibie MON uroczyście oddano hołd ofiarom katastrofy. Minister Macierewicz złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pozostałe ofiary katastrofy.

Na warszawskich Powązkach Wojskowych oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w poniedziałek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed siedmiu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), szef NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

Ceremonia, z udziałem wojskowej asysty honorowej, rozpoczęła się od minuty ciszy oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, a ekumeniczną modlitwę odmówili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, naczelny kapelan Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, bp Mirosław Wola oraz prawosławny ordynariusza WP bp Jerzy Pańkowski. Następnie przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i znicze. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór „Cisza".

Po południu wieniec przed pomnikiem na Powązkach Wojskowych złoży prezydent Andrzej Duda. Premier Beata Szydło od godz. 9.50 do 12.40 będzie odwiedzać groby ofiar katastrofy m.in. na cmentarzu na Powązkach.

Kwiaty pod pomnikiem Walentynowicz w Gdańsku w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej złożono w poniedziałek rano kwiaty pod pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i "Solidarności" Anny Walentynowicz w Gdańsku. Uczczono też inne pochowane w Trójmieście ofiary katastrofy smoleńskiej.Uroczystość, w asyście Marynarki Wojennej i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zorganizowało Stowarzyszenie Forum Młodej Prawicy.

W związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej na prośbę wojewody pomorskiego, skierowaną do jednostek samorządowych na terenie województwa, w poniedziałek o godz. 8.41 zawyły na terenie Gdańska syreny alarmowe. W ramach obchodów w Gdańsku 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej delegacja władz miasta – prezydent Paweł Adamowicz i przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek – złożyła kwiaty na grobach Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego i Anna Walentynowicz na cmentarzu Srebrzysko. Uczcili też pamięć Macieja Płażyńskiego pochowanego w Bazylice Mariackiej.

Przed południem w Gdańsku w Dworze Artusa zbierze się Klub Obywatelski poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, o. Tomasza Dostatniego, bp. Ewangelicko-Augsburskiego Marcina Hintza i prof. Zbigniewa Mikołejki. Przed debatą lider PO złoży kwiaty na grobach Płażyńskiego, Walentynowicz i Rybickiego. Kwiaty na grobach Płażyńskiego Rybickiego, Solskiego, Walentynowicz oraz wiceadmirała Marynarki Wojennej Andrzeja Karwety, pochowanego na cmentarzu w Baninie k. Gdańska złożyli także wojewoda pomorski Dariusz Drelich i wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.

W godzinach popołudniowych zaplanowano także dwie msze św. w intencji w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej – w Bazylice św. Brygidy organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz w kościele św. Mikołaja organizowana przez rodzinę Rybickich i Solskich.Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej planuje też oddać region pomorski Komitetu Obrony Demokracji. Sympatycy KOD organizują spotkanie pod hasłem "Prawda i pamięć. Pomorzanie w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej" przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Listę ofiar tragicznego lotu odczyta gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz. Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zostaną złożone białe róże.

Obchody kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje też w Sopocie miejscowy PiS, Klub Gazety Polskiej w Gdańsku im. Anny Walentynowicz oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Najpierw w kościele garnizonowym św. Jerzego odbędzie się msza św., po której nastąpi przejście pod tablicę poświęconą prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Tu nastąpi złożenie wieńców w asyście wojskowej warty honorowej Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Ostatnim punktem obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sopocie będzie przejście do Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich, położonego w pobliżu plaży.

źródło: PAP

KJ

Zobacz też: Plan uroczystości państwowych w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka