Kilkanaście osób rozebrało się do naga i skuło wzajemnie łańcuchami przy bramie z napisem "Arbeit macht frei" byłego obozu Auschwitz. Wcześniej zabili owcę i odpalili racę na parkingu. Uczestników happeningu zatrzymała policja.
Grupa była międzynarodowa. Zatrzymani to Białorusini, Polacy i Niemiec. Mieli w ten sposób protestować przeciwko wojnie na Ukrainie. Zastępca prokuratora rejonowego Mariusz Słomka poinformował, że wszyscy trafią na 48 godzin do izby zatrzymań. Prokuratura będzie wyjaśniać, jakie były motywy ich działania. Odpowiedzą za znieważenie pomnika lub miejsca symbolicznego.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że natychmiast po rozpoczęciu incydentu interweniowała straż muzealna. Teren został zabezpieczony, a na miejsce wezwano policję. - Ruch odwiedzających zostanie wznowiony po zakończeniu działań służb. W sprawie tej Muzeum złoży zawiadomienie do prokuratury – powiedział.
Śledczy w tej chwili ustalają przebieg wydarzeń. Chcą m.in. przejrzeć i zabezpieczyć zapis z monitoringu. Nie jest wykluczone, że uczestnikom akcji będą postawione inne zarzuty - Jeżeli wykonamy czynności, od których musimy rozpocząć, w tym zabezpieczenie materiału dowodowego, wtedy będziemy w stanie ustalić poszczególne role zatrzymanych w tym wydarzeniu i ewentualnie stawiać zarzuty – powiedział Mariusz Słomka.
Muzeum w oświadczeniu podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki Auschwitz do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną i oburzającą. - Godzi to w pamięć ofiar niemieckiego obozu Auschwitz – napisali.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Brama główna z napisem "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) w byłym obozie Auschwitz I jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Wykonali ją na rozkaz Niemców polscy więźniowie polityczni.
źródło PAP
ja
Zobacz także:
Niemiecka telewizja przeprosi więźnia Auschwitz za "polskie obozy"
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo