Przedstawiciele zarządów PGNiG SA, PGNiG TERMIKA SA i JSW SA. fot. pgnig.pl
Przedstawiciele zarządów PGNiG SA, PGNiG TERMIKA SA i JSW SA. fot. pgnig.pl

PGNiG pomoże w wydobyciu metanu ze złóż węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa będą współpracować w przedsięwzięciach energetycznych i związanych z wydobyciem węgla i gazu w tym zagospodarowaniem metanu ze złóż węgla. 

W środę spółki podpisały list intencyjny w sprawie współpracy. Prezes PGNiG Piotr Woźniak zaznaczył, że zgodnie z nową strategią część planowanych wydatków inwestycyjnych ma być przeznaczona na pozyskanie metanu ze złóż węgla kamiennego, zaś gaz miałby być wykorzystany do wytwarzania energii. Przymiarki do wydobywania metanu z pokładów węgla trwają w PGNiG co najmniej od ubiegłego roku. W czerwcu PGNiG wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczęły prace nad nową technologią wydobywania surowca.

Firmy mają ze sobą kooperować także w czterech innych segmentach: wydobyciu węgla, wytwarzaniu zagospodarowaniu gazu koksowniczego (mieszanka gazów z największym udziałem wodoru i metanu, powstających w wyniku obróbki węgla w piecach koksowniczych), zarządzaniu aktywami energetycznych i dostawach mediów energetycznych. Firmy mają też wspólnie pracować nad nowoczesnymi technologiami przetwarzania węgla, gazu i gazów przemysłowych.

– Wspólne projekty przyczynią się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności grup kapitałowych – powiedział Daniel Ozon, p.o. prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, cytowany w komunikacie PGNiG.

Wspólne przedsięwzięcia mają zapewnić Jastrzębskiej Spółce Węglowej dodatkowe przychody i zyski, które będą stabilizowały jej kondycję finansową i uodpornią ją na wahania cen węgla koksującego, będącego głównym produktem firmy.

Podpisane przez firmy porozumienie można postrzegać jako kolejny krok w ratowaniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej przez Polskie Górnictw Naftowe i Gazownictwo. Ten model współpracy ma zapewnić dodatkowe przychody i zyski obydwu spółkom kontrolowanym przez skarb państwa. Wcześniej, w sierpniu ubiegłego roku PGNiG Termika, spółka zależna PGNiG, odkupiła od JSW Spółkę Energetyczną Jastrzębie, skupiającą elektrociepłownie i ciepłownię wydzielone z kopalń Moszczenica, Zofiówka i Pniówek, należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. PGNiG Termika zapłaciła za 100 proc. akcji Spółki Energetycznej Jastrzębie 372 mln zł.

Z szacunków Głównego Instytutu Górnictwa wynika, że w polskich złożach węgla jest około 250 mld metrów sześciennych metanu z czego około 95 mld m3 to zasoby nadające się do eksploatacji według profesora Jana Drzewieckiego z Głównego Instytutu Górnictwa może on być jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka