Japończycy zbudują w Polsce testowy magazyn energii

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Na Pomorzu powstanie nowoczesny kompleks magazynujący energię z elektrowni wiatrowej, zintegrowany z systemem chroniącym przed awariami sieci elektroenergetycznej.

Magazyn wybudują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), firmy Hitachi i Hitachi Chemical oraz spółki należące do polskiego koncernu energetycznego Energa. W przedsięwzięcie będą też zaangażowane japoński bank Sumitomo Mitsui Bank Corporation, państwowa japońska organizacja naukowo-badawcza NEDO, pracująca nad nowymi technologiami energetycznymi i przemysłowymi oraz polskie ministerstwo energii.

Nowatorskim rozwiązaniem w projektowanym magazynie jest kombinacja dwóch rodzajów baterii. Połączenie nowoczesnych baterii litowo-jonowych oraz tradycyjnych ołowiowo-kwasowych ma zapewnić pożądane parametry techniczne szybkości ładowania i pojemności, a także kosztów magazynowania energii, które mają być o około 40 proc. niższe niż w przypadku użycia tylko jednego rodzaju baterii. Razem z nim w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych zostanie stworzony system sterujący pracą elektrowni wiatrowych podłączonych do magazynu. System ma ograniczać krótkoterminowe wahania w dostawach energii i chronić sieć energetyczną przed skutkami awarii sieci energetycznej. Magazyn wraz z systemem zabezpieczającym będzie mieć charakter demonstracyjny i zostanie zbudowany w celu zbadania możliwości stosowania takich rozwiązań w znacznie większej skali. Całość będzie testowana przez 3,5 roku. W informacji udostępnionej przez Polskie Sieci Elektronergetycznej nie ma danych o pojemności projektowanego magazynu i spodziewanych kosztach inwestycji. 

Projektowany magazyn energii będzie współpracował z należącą do Energi elektrownią wiatrową Bystra, znajdującą się na terenie miejscowościach Bystra, Dziewięć Włók i Wiślina w województwie pomorskim. Elektrownia uruchomiona w 2012 roku składa się z 12 turbin o mocy 2 MW każda. Turbiny generują energię od prędkości wiatru wynoszącej 14,4 km/h, a optymalnie pracuję przy prędkości 54 km/h. Przy wietrze przekraczającym prędkość 90 km/h praca turbin jest wstrzymywana. Elektrownia wytwarza rocznie około 40GWh energii rocznie.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka