Nowoczesne metody badań i terapii pozwalają na skuteczniejsza walkę z rakiem i przedłużenie życia choremu. Jednak szpitalom nie opłaca się ich stosowanie.
Pacjenci apelują do szpitali o wykorzystanie nowych metod, tzn. nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. programach lekowych, zwłaszcza że decyzje Ministerstwa Zdrowia otwierają taką możliwość.
Najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie jest rak płuc. W każdym roku diagnozowanych jest ok. 2 mln przypadków tego nowotworu. Także w Polsce zajmuje on pierwsze miejsce wśród chorób nowotworowych. Na ponad 20 tys. zmarłych na raka jedna trzecią stanowią chorzy na raka płuc. W 85 proc. chorzy cierpią na tzw. nowotwór niedrobnokomórkowy. Do walki z tym rakiem wykorzystuje się terapie celowe, lekami ukierunkowanymi molekularnie. Warunkiem ich wprowadzenia są badania genetyczne pozwalające na wnikliwą ocenę genetyczną komórek nowotworu i określenia podatności pacjenta na konkretne leczenie.
Onkologia personalizowana to metoda innowacyjna coraz skuteczniejsza metoda walki z rakiem. Obecnie około 20 markerów predykcyjnych i prognostycznych zostało zaakceptowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej dla raka płuc, żołądka, raka piersi, jelita grubego, raka gruczołu krokowego, jako wystarczająco udokumentowane, aby zostać wprowadzone do praktyki klinicznej.
Badania genetyczne pozwalające zastosować terapię celowaną molekularnie, nie są jednak wykonywane w większości placówek onkologicznych w Polsce, poza największymi ośrodkami. Ani nie wykonuje się badań genetycznych, ani nie stosuje leków ukierunkowanych molekularnie. Najczęściej lekarze zalecają tradycyjną chemioterapię, która nie tylko wyniszcza organizm, ale jest mniej skuteczna. W ocenie prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej, "chemioterapia zamyka drogę do dalszego leczenia od 20 do 30 proc. chorych" .
Na czym polega nowa terapia leczenia nowotworów (DDTVN/x-news):
KJ
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości