Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Aleteia
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Aleteia

Duchowni przepraszają ofiary pedofilów. Dzień Modlitwy i Pokuty w Kościele

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 82

Polscy duchowni odprawiają nabożeństwa Drogi Krzyżowej za ofiary księży-pedofilów. Dziś przypada Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Odpowiedź Kościoła na grzechy swoich członków

O zorganizowanie takiego dnia prosił papież Franciszek. Polski episkopat postanowił, że dzień pokuty przypadnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Według ojca Adama Żaka, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP, Dzień Modlitwy i Pokuty ma uświadomić Kościołowi, że "oprócz solidarności w dobrym, istnieje również solidarność w grzechu". Wyjaśnił, że nie ma zła, które nie miałoby charakteru społecznego. - Grzech wykorzystania ma taki charakter poprzez sam fakt, że został popełniony przeciw bliźniemu, przeciw integralności osoby. Jest to takie przewinienie, taki grzech i przestępstwo, które odbija się nieraz na całej grupie osób, na społecznościach. Fakt wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych osłabia misję Kościoła i to bardzo - podkreślił.

Dodał, że zorganizowanie takiego dnia w Kościele jest "jedną z odpowiedzi Kościoła na grzechy swoich członków, w tym również duchownych"; ma również skłaniać do współczucia i solidarności z ofiarami wykorzystania seksualnego". -To dzień wołania do sumień, ale i wołania do Boga, by udzielił wszelkiej pomocy Kościołowi w jego oczyszczeniu - podkreślił o. Żak.

Krzywda ludzka i podważenie zaufania do Kościoła

W słowie skierowanym do kapłanów diecezjalnych i zakonnych biskup płocki Piotr Libera zaznacza, że czyny te głęboko wszystkich zawstydzają i upokarzają, obrażają Boga i „wyrządzają wielką krzywdę niewinnemu człowiekowi oraz podważają zaufanie do Kościoła”. Zapowiedział, że sam będzie przewodniczył w płockiej katedrze nabożeństwu Drogi Krzyżowej. Zaprasza do udziału w nim, aby niosąc razem z Chrystusem krzyż, kapłani „prosili Miłosiernego Pana o dar przebaczenia tych strasznych grzechów”. Swoją modlitwą obejmą oni ofiary nadużyć i wszystkich, których z tego powodu dotknęło cierpienie.

W Polsce nie ma szacunków dotyczących skali zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne. Ojciec Żak przyznał, że nie jest to problem "zupełnie marginalny", a coraz więcej ludzi ośmiela się ujawnić takie przypadki. Dodał, że w Polsce nie było takiej fali ujawnień, jak na przykład w USA, Niemczech, Holandii czy Belgii, stąd też nie ma materiału, na którym można byłoby oprzeć takie szacunki. Podkreślił, że "wiele ofiar, jeśli już zgłasza się do diecezji czy zakonów, to oczekuje zachowania całkowitej dyskrecji".

Przypadki pedofilii w polskim Kościele nie są zbadane

Jak wskazał, również w Polsce istnieją "pewne czynniki ryzyka, takie same jak na Zachodzie, a związane z kryzysem rodziny i wartości". - Kościół nie jest poza społeczeństwem i na nim odbijają się również słabe strony - powiedział o. Żak. Według niego prawdopodobne jest, że po 1989 roku liczba takich przypadków wzrosła.

Abp warszawsko-praski Henryk Hoser zwrócił uwagę, że odrębną kwestią jest problem ludzi pokrzywdzonych. Jego zdaniem trzeba rozróżnić dwie sytuacje - przypadki, które miały niedawno miejsce i przypadki, które wracają nawet po kilkudziesięciu latach, dotyczące ludzi dorosłych, których ofiary mają teraz ok. 40 lat. Dodał, że obecnie problem przestaje być niedostrzegany, w związku z czym jest więcej informacji o takich zdarzeniach.

Abp Hoser ocenił, że pedofilia dotyczy całego społeczeństwa; w Kościele takie przypadki nie są częstsze niż w innych środowiskach - dodał.

Modlitwy w każdej diecezji i co roku

Pytany, co sam będzie robił w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, powiedział, że w każdej diecezji odbywać się będą modlitwy. - Ja się włączam w tę modlitwę całej diecezji, w tym wypadku również - zapewnił. - To będzie z pewnością co roku powtarzane, ten typ modlitwy, ale ta modlitwa nas zobowiązuje do codziennej modlitwy o ludzi skrzywdzonych i w ten sposób poszkodowanych - dodał arcybiskup.

W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży, którego inicjatorem był o. Żak, odbyło się 20 czerwca 2014 r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, rok wcześniej, zanim zaapelował o to papież Franciszek. Nie miało jednak charakteru ogólnopolskiego, jak teraz.

Od marca 2015 r. w Kościele w Polsce obowiązuje zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokument z wytycznymi odnośnie postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o wykorzystanie seksualne małoletnich. Zgodnie z wytycznymi Kościoła, odpowiedzialność karną i cywilną za przestępstwa seksualne wobec dzieci i młodzieży ponosi sprawca.

źródło PAP, KAI

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj82 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (82)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo