Modlitwy przeciwko grzech "Klątwy" zanoszone są m.in. na Jasnej Górze, fot. Flickr/Dennis Jarvis
Modlitwy przeciwko grzech "Klątwy" zanoszone są m.in. na Jasnej Górze, fot. Flickr/Dennis Jarvis

Modlitwy przebłagalne w kościołach za bluźnierstwo "Klątwy"

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 41

Po apelu Episkopatu w wielu polskich kościołach modlono się w akcie wynagrodzenia za bluźnierstwo podczas spektaklu „Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym. Tak było m.in. w Częstochowie, Krakowie i Kielcach.

Intencja na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo poprzedzające Wielki Post. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwom towarzyszą specjalne intencje. Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, w tym roku są to m.in. intencje wynagradzające: za zniewagi Najświętszego Sakramentu, za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste oraz za bluźnierczy spektakl teatralny „Klątwa”.

Modlitwy w Krakowie

Modlitwę przebłagalną odprawiano też w Krakowie. "Klątwie" swoje kazanie poświęcił w środę ks. Ireneusz Okarmus, odprawiając mszę w Łagiewnikach. Spektakl nazwał bluźnierstwem.  – W tym spektaklu osoba naszego świętego papieża została poniżona, bo jakże nie uznać, że jest to poniżenie Jana Pawła II, gdy jego figura została zawieszona na stryczku z podpisem: „Obrońca pedofilów"?. Okarmus twierdził też, że w przedstawieniu doszło do profanacji krzyża, a aktorzy nawoływali do morderstwa. – Czyż to nie jest właśnie namacalne działanie szatana? – pytał.

Petycja do Gronkiewicz-Waltz

Oprócz modlitwy przebłagalnej w sanktuarium św. Jana Pawła II prowadzona jest zbiórka podpisów pod petycją do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podpisujący domagają się odwołania dyrektora oraz odebrania teatrowi publicznych dotacji. Specjalne oświadczenie wydał też kard. Stanisław Dziwisz. "Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie osoby św. Jana Pawła II. Przez 39 lat pracowałem dla Niego, byłem w pobliżu i jestem świadkiem Jego świętości. Przypisywanie Mu zła jest rażącą niesprawiedliwością" - napisał.

W kościołach diecezji kieleckiej na skutek decyzji tamtejszego metropolity, bp Jana Piotrowskiego jest odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego. W czwartek różaniec pod Teatrem Powszechnym odmawiało kilkudziesięciu członków Krucjaty Młodych. Jak tłumaczyli, publiczna modlitwa miała być "zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa".

Komunikat Episkopatu

W komunikacie Konferencji Episkopatu Polski napisano, że "spektakl Klątwa ma znamiona bluźnierstwa"; podczas spektaklu profanowany jest krzyż, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których jest on świętością oraz że "znieważa się w nim osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków".

"Odpowiedzią na spektakl Klątwa, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: Zło dobrem zwyciężaj!" - napisał rzecznik KEP.

źródło PAP, wyborcza.pl. rp.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo