Po raz 59. rozdano nagrody Grammy, zwane "muzycznymi Oscarami". Triumfatorką tegorocznej edycji była piosenkarka Adele, która zdobyła statuetki w kilku kategoriach. Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę w kategorii "Muzyka chóralna.
Nagroda dla Pendereckiego
Penderecki, jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współczesnych, został uhonorowany za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1". Wydawnictwo zawiera pierwsze nagranie studyjne Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na albumie znalazła się m.in. kompozycja "Dies Illa", napisana z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Wśród nominowanych artystów znalazł się także polski śpiewak Mariusz Kwiecień, za swoją pracę na DVD "Król Roger" Karola Szymanowskiego - zapisu wykonania dzieła polskiego kompozytora w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015 r., ale ostatecznie nie zdobył nagrody Grammy.
5 statuetek dla Adele
Utwór Adele "Hello" zdobył tytuł najlepszej piosenki i nagrania roku. Tą piosenką Adele zwyciężyła także w kategorii najlepszy występ solowy w muzyce pop, a jej płytę "25" uznano za najlepszy album popowy.
Najlepszym nowym artystą okazał się Chance the Rapper. Zdobywając nagrodę za krążek "Coloring Book" w kategorii najlepsza płyta rap, pokonał najwyższej klasy raperów jak Drake czy Kanye West.
Artystka z największą liczbą nominacji, Amerykanka Beyonce, zdobyła nagrody w dwóch kategoriach: za najlepszy teledysk ("Formation") oraz za najlepszy album - współczesna muzyka urban ("Lemonade").
Pośmiertne wyróżnienie dla Bowiego
Doceniono także twórczość zmarłego w ubiegłym roku brytyjskiego piosenkarza Davida Bowiego. Ostatni album artysty "Blackstar" został uznany za najlepszy album alternatywny. Wygrał także w kategorii najlepiej nagrana płyta, a sygnujący ten krążek utwór o tym samym tytule został uznany za najlepszą piosenkę rockową.
W kategorii najlepsza płyta country wygrało "A Sailor's Guide to Earth" Sturgilla Simpsona, ten sam tytuł dla muzyki dance/electro zdobył "Skin" australijskiego muzyka Flume'a, a w instrumentalnej muzyce jazzowej - "Country for Old Men" Johna Scofielda.
Galę w Los Angeles uświetnił m.in. występ Adele, która uczciła pamięć zmarłego w grudniu brytyjskiego piosenkarza George'a Michaela, wykonując w nowej aranżacji jego utwór "Fastlove".
Nagrody Grammy, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, nazywa się muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 82 kategoriach.
źródło PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura