Tegorocznym, nowym trendem w dietetyce jest witarianizm. Hitem wśród modelek i celebrytek jest dieta FODMAP.
Witarianizm
Witarianizm polega na spożywaniu produktów surowych, bez obróbki cieplnej, głównie owoców i warzyw. Uważa się, że warzywa gotowane zbyt długo lub w zbyt gorącej wodzie tracą cenne składniki odżywcze. Natomiast surowe dostarczają organizmowi więcej witamin. Do takiej diety dodaje się produkty pełnoziarniste oraz niewielkie ilości mięsa kupowanego u sprawdzonych dostawców. Jako źródło zdrowego tłuszczu zaleca się spożywanie orzechów i awokado.
Dieta kopenhaska - cele stosowania, odchudzanie i reżim
Superfood
Do tego dochodzi moda na tzw. superfood. Są to zwykłe produkty, które nie są w żaden sposób chemicznie ulepszone, a stanowią tzw. witaminowe bomby. Należy do nich m.in. czosnek.
Dieta pudełkowa
Zwolennicy witarianizmu bardzo chętnie korzystają z tzw. diety pudełkowej. Nie muszą przejmować się szukaniem ekologicznych produktów, bo robi to za nich ktoś inny i gotowe, prozdrowotne, niewymagające gotowania składniki dostarcza wprost do domu lub biura.
Dieta pudełkowa to też wygoda.
Dieta paleo
Wśród witarianistów bardzo modna jest także dieta paleo. Polega ona na jedzeniu tylko takich produktów, którymi żywili się przed wiekami nasi przodkowie. Są to warzywa, owoce, grzyby, mięso, ryby, jajka, naturalne oleje i orzechy w postaci nieprzetworzonej lub poddanej minimalnej obróbce. Przy diecie paleo promuje się także pewien styl życia: dużo snu, zbliżenie do natury, minimalizm oraz głodówki i posty.
Dieta ketogeniczna
Drugim trendem jest ograniczenie węglowodanów do minimum. Sportowcy oraz osoby, którym zależy na szybkiej budowie mięśni stosują dietę ketogeniczną. Jest to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Polega na dostarczaniu organizmowi 10 procent energii z węglowodanów, 20 procent z białka i 70 procent z tłuszczu. Powoduje szybkie spalanie tłuszczu, ponieważ organizm jest zmuszony czerpać energię z tłuszczu, a nie z glukozy. Wprowadza w stan euforyczny, ale jej długie stosowanie może doprowadzić do poważnej choroby. Może być stosowana tylko pod nadzorem lekarza.
Dieta FODMAP
Inna dieta niskowęglowodanowa to FODMAP. To absolutny hit wśród modelek i celebrytek. To restrykcyjna dieta na płaski brzuch i zdrowe jelita. Na 2 miesiące należy wykluczyć spożywanie węglowodanów, które są słabo trawione w jelicie cienkim i ulegają fermentacji w jelicie grubym. Czyli wszystkie produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nabiał (oprócz serów), warzywa kapustne i cebulowe, owoce z dużą zawartością fruktozy, grzyby, miód, cukier oraz inne substancje słodzące.
Mniej soli!
Po tym, jak 2016 rok był przede wszystkim rokiem ograniczania spożycia cukru, to 2017 rok ma być rokiem ograniczania soli. Sól jest praktycznie we wszystkim, co jemy codziennie: chlebie, nabiale, wędlinach,głównie w żywności przetworzonej. Polacy mają zwyczaj dosalać potrawy, przez co przekraczają średnio 3-krotnie dawkę zalecaną przez lekarzy 5 g soli dziennie. Dlatego, jak mówią dietetycy, nadeszła pora na ograniczanie soli.
Zobacz też:
Dieta wegetariańska może przynieść szereg zdrowotnych korzyści.
źródło: poradnikzdrowie.pl, TVN24, fot. Pixabay.
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości