Jurek Owsiak. fot. fb.com
Jurek Owsiak. fot. fb.com

WOŚP i Owsiak mają szansę na Nobla. Instytut przyjął kandydaturę

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 53

Instytut Nobla przyjął kandydaturę WOŚP i Jurka Owsiaka. Mogą zostać nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla.

Zgłaszanie kandydatur upływało 31 stycznia. W przypadku Pokojowej Nagrody Nobla prawo do nominacji mają między innymi rektorzy wyższych uczelni, ale też parlamentarzyści, członkowie rządów, profesorowie socjologii, historii, prawa i teologii, dyrektorzy instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej oraz laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. WOŚP i Owsiaka zgłosiły dwie osoby: prof. Adam Grzegorczyk, założyciel Wyższej Szkoły Promocji i posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Instytut Nobla przyjął obie kandydatury.

Międzynarodowa działalność WOŚP

Zdaniem prof. Grzegorczyka Fundacja WOŚP spełnia wszelkie warunki, które są stawiane przed kandydatami do tej nagrody, czyli zajmuje się społeczną integracją, zbliża narody, podejmuje działalność związaną z budowaniem kapitału społecznego, a także inicjatywami międzynarodowymi. WOŚP uczestniczy w projektach dotyczących pomocy uchodźcom czy to osobom poszkodowanym klęskami żywiołowymi w różnych miejscach na świecie.

- Fundacja jest w tej chwili organizacją całkowicie umiędzynarodowioną, to znaczy działa chyba na wszystkich kontynentach poza Arktyką i ta działalność została również doceniona na poziomie międzynarodowym. Świadczy o tym chociażby gitara, która przeznaczył na aukcję w ramach 25 Finału WOŚP Mick Jagger - wskazał prof. Grzegorczyk. Do złożenia wniosku w tym roku przyczyniło się właśnie 25-lecie fundacji, choć pomysł wykluwał się przez wiele lat. - Po raz pierwszy inicjatywa przyznania Nagrody Nobla, wówczas dla szefa Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka, pojawiła się w 2001 r., pomysł wyszedł od Zbigniewa Hołdysa; w międzyczasie Owsiak został uhonorowany nagrodą Szczytu Noblistów w 2013 r.  To świadczy o tym, że nie jest to postać anonimowa, podobnie działalność fundacji nie jest anonimowa, jest znana na całym świecie - przekonywał prof. Grzegorczyk.

WOŚP dziękuje za zgłoszenie do Nobla

WOŚP na swojej stronie internetowej przypomniała, że idea Orkiestry inspiruje także na świecie – na Ukrainie z sukcesem działa "bliźniacza" organizacja "Serce do serca", a zagraniczne sztaby corocznych finałów WOŚP powstają na prawie wszystkich kontynentach.

- Czy się uda? Nie chcemy o tym myśleć. Kandydatur będzie wiele, a każda dotyczy osób i organizacji mających wielkie zasługi w skali całego świata. Już samo znalezienie się w tym gronie to niesamowita nobilitacja, o jakiej nie nigdy marzyliśmy - podkreśliła WOŚP.

Kto ma największe szanse na Pokojową Nagrodę Nobla?

Według niezwiązanego z Instytutem Nobla, ale typującego co roku 1 lutego kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla, dyrektora norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Kristiana Berga Harpvikena w tym roku największe szanse na Nagrodę ma Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich.Innymi mocnymi kandydatami, jak ogłosił Harpviken, są Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena, syryjska organizacja Białe Hełmy, a także walczący z przemocą wobec kobiet w Kongo doktor Denis Mukwege, Janne Nacatche Banyere, Jeannette Kahindo Bindu.

Kristian Berg Harpviken co roku tworzy listę osób lub organizacji nominowanych, opierając się na informacjach uzyskanych od osób, które dokonały zgłoszenia. Nie wszyscy ujawniają swoje typy, a wszystkie dokumenty trafiające do Instytutu Nobla w Oslo pozostaną tajne przez 50 lat.

Dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) podał, że w tym roku zgłoszono m.in. papieża Franciszka, Władimira Putina, a także Edwarda Snowdena. Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, którym może być także organizacja, wybiera pięcioosobowy Norweski Instytut Noblowski. Jego członkowie są wybierani przez norweski parlament. Obecnie większość w Norweskim Instytucie Noblowskim mają przedstawiciele partii centroprawicowych.


źródło: PAP, WOŚP

KJ

Zobacz też:


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo