Napoje typu "light" - zdrowsza alternatywa czy ryzyko?

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Czy produkty, które zamiast cukru zawierają niskokaloryczne słodziki, są zdrową alternatywą?

Dieta bogata w cukry proste to jedna z przyczyn epidemii otyłości, która z kolei prowadzi do rozwoju wielu niezakaźnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i nowotwory. Dlatego tak bardzo popularne stały się produkty z zamiennikami cukru.

W internetowym czasopismie naukowym "Plos One" ukazał się artykuł, którego autorzy spróbowali dokonać przeglądu prac dotyczących wpływu napojów typu "diet" na zdrowie. Przyznali oni, że kilka systematycznych przeglądów badań obserwacyjnych na wybranej grupie uczestników, a także kontrolowanych badań klinicznych wykazało, iż ich uczestnicy pijący napoje ze słodzikami tracili zbędne kilogramy. 

Autorzy uważają jednak, że napoje te nie powinne być jednak rekomendowane, ponieważ sztucznie słodzone napoje powodują wzrost apetytu, zwiększoną chęć na słodycze i większe upodobanie do kalorycznych posiłków (z uwagi na świadomość, że z takim napojem spożywa się mniej kalorii, więc można sobie pozwolić na więcej w innych posiłkach). Ponadto badacze wskazują, że nie jest znany wpływ sztucznych substancji słodzących na zdrowie człowieka.

Praca ta spotkała się jednak z krytyką innych badaczy, którzy wytknęli jej autorom brak systematycznego podejścia do badań ujętych w analizie, zaś obawy związane z możliwym wpływem słodzików na zdrowie człowieka nie zostały poparte naukowymi dowodami. 

- Nie zgadzam się z sugestią, że w kontekście kontroli masy ciała napoje typu "diet" nie są lepsze od napojów słodzonych tradycyjnie - skomentował pracę prof. Naveed Sattar z uniwersytetu w Glasgow. Przyznał, że faktycznie brakuje dobrze udokumentowanych badań opisujących wpływ napojów ze słodzikami na choroby układu krążenia. Zdaniem profesora, napój zawierający mnóstwo kalorii - czyli słodzony tradycyjnie, co do którego wiadomo, że szkodzi uzębieniu i wpływa na przyrost masy ciała, nie może uznawany za lepszy od napoju bez kalorii lub z ich małą ilością. 

Natomiast prof. Susan Jebb z uniwersytetu w Oksfordzie ocenia,  że napoje typu "diet" to po prostu dobry krok w kierunku zmniejszenia ilości spożywanych kalorii.

AK

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości