Prezydent przedstawił założenia polityki zagranicznej w 2017 roku. Wśród najważniejszych wymienia wdrożenie założeń szczytu NATO, współpracę z UE, jak również zabieganie o pozycję niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Plan aktywności międzynarodowej Andrzej Duda zatwierdził w czwartek, 4 stycznia. Swoją koncepcję wyłoży korpusowi dyplomatycznemu 11 stycznia na dorocznym spotkaniu. Celem polityki zagranicznej prezydenta będzie wzmocnienie relacji Polski z partnerami unijnymi, poprawa pozycji kraju w strukturach europejskich i kwestie bezpieczeństwa.
Relacje z Donaldem Trumpem
Niemal natychmiast Pałac Prezydencki musi ułożyć swoje stosunki z administracją Donalda Trumpa. - To wymaga dużej pracy polskiej dyplomacji. Prezydent bardzo oczekuje dużej aktywności ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiego aparatu dyplomatycznego, żeby tak te relacje polsko-amerykańskie stanowić, żeby było pole do rozmowy głów państw - podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski. Celem Andrzeja Dudy jest jak najszybsze spotkanie i rozmowa z nowym gospodarzem Białego Domu.
Szczyt NATO
W 2017 roku polski prezydent oczekuje pełnego wdrożenia założeń warszawskiego szczytu NATO. - W pełnym wymiarze, tzn. nie tylko obecności wojskowej na wschodniej flance, ale też postanowień politycznych w tym współpracy z partnerami NATO na Wschodzie, czyli m.in. Ukrainą, oraz na północy - Finlandią i Szwecją - rozwinął Szczerski. To jest też dorobek, który towarzyszył szczytowi NATO w Warszawie. Prezydent jest zainteresowany realizacja tej współpracy tak, żeby przyniosła ona zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie europejskim, bez dublowania się tych dwóch instytucji, bez rywalizacji, ale właśnie we współpracy - tłumaczył.
Andrzej Duda zamierza brać aktywny udział w międzynarodowych szczytach - NATO w Brukseli, gdzie będzie obecny Donald Trump i w lutym, podczas konferencji w Monachium, poświęconej sprawom bezpieczeństwa. Dyplomacja ze strony Pałacu Prezydenckiego ma przynieść efekt w postaci przyznania Polsce niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Organizacja dba o pokój na świecie, podejmuje również decyzje o nałożeniu sankcji za łamanie praw człowieka. - Prezydent wysłał w tej sprawie listy do przywódców różnych grup, które funkcjonują w ramach społeczności ONZ-owskiej, do wszystkich głów państw krajów frankofońskich, żeby promować polską kandydaturę - poinformował Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda podejmie rozmowy na temat większego zaangażowania Polski w strukturach ONZ w Izraelu i Palestynie.
Grupa Wyszehradzka i Trójmorze
Kolejnym celem prezydenta będzie wzmocnienie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej i promowanie wspólnej polityki tzw. Trójmorza: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. W 2017 roku zaplanowano konferencję z udziałem przedstawicieli państw wschodniej flanki NATO.
Podtrzymanie relacji z Niemcami i odbudowa stosunków z Francuzami to kolejne założenia Andrzeja Dudy. Oczekujemy, że Francja, która ma być gospodarzem kolejnego szczytu Trójkąta Weimarskiego z tej roli się wywiąże i ją zrealizuje - powiedział Krzysztof Szczerski. Współpraca między Warszawą a Paryżem drastycznie się pogorszyła na skutek zerwania rozmów offsetowych przez polską stronę w październiku ub. r. Prezydent Francois Hollande na znak protestu anulował wizytę w Polsce.
Innym punktem założeń polityki zagranicznej jest namawianie przywódców UE - po wyborach w Niemczech i we Francji - do podjęcia rozmów na temat reformy UE. - Prezydentowi zależy, żeby po okresie wyborczym w ważnych państwach UE, który zawsze jest pewnym zawieszeniem, Europa powróciła do dyskusji o reformie (...). Prezydent będzie wspierał działania na forum europejskim wszystkich tych, którzy będą się angażować w projekty reform i zdynamizowania polityki europejskiej - zapowiedział Szczerski.
Innowacyjnym planem Andrzeja Dudy będzie pierwsza wizyta w historii polskiego prezydenta w Meksyku, gdzie głównym tematem dyskusji będzie biznes. Prezydent pojawi się prawdopodobnie na wystawie Expo 2017 w Kazachstanie.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka