Andrzej Duda poważnie zastanawia się nad zawetowaniem ustawy o reformie edukacji. O politycznych planach miał rozmawiać już z Jarosławem Kaczyńskim.
Informację o burzliwej dyskusji prezydenta z prezesem PiS przekazał Piotr Zaremba na łamach portalu wpolityce.pl. Jarosław Kaczyński - według publicysty - wraz ze swoimi współpracownikami, rozważa różne warianty, od planowanego uchwalenia ustawy, reformującej polskie szkoły, po odłożenie jej w czasie.
Reforma edukacji
Minister Anna Zalewska jest przekonana, że likwidacja gimnazjów mogłaby nastąpić już w roku szkolnym 2017/2018. Resort edukacji przygotował podstawę programową, która została w ostatnich dniach skierowana do publicznych konsultacji. Dotyczy ona kształcenia ogólnego dla przedszkola, 8-letniej szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia, szkoły specjalnej i placówek policealnych. Anna Zalewska zapewniała, że szkoły płynnie przejdą o systemu 8-letniego, a nauczyciele nie stracą pracy.
ZNP zapowiada strajk generalny, do którego dojdzie prawdopodobnie w marcu, o ile reforma oświaty wejdzie w życie. Związek liczy blisko 200 tys. nauczycieli. Zgoda prezydenta na likwidację gimnazjów może spowodować, że w dniu strajku do szkół nie pójdą dzieci. Otoczenie Jarosława Kaczyńskiego obawia się protestów nauczycieli i namawia prezesa PiS, by pozwolił Andrzejowi Dudzie swobodnie zdecydować, co dalej z reformą.
Ustawa o zgromadzeniach w TK
Na początku grudnia Sejm uchwalił ustawę o zgromadzeniach. Prezydent ostatecznie skierował nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego pod nowym kierownictwem, Julii Przyłębskiej. W Pałacu Prezydenckim narosły wątpliwości wokół: definicji zgromadzeń cyklicznych, niejasności wokół zaskarżeń decyzji o odmowie rejestracji zgromadzenia przez wojewodę i nakaz stosowania nowych przepisów do manifestacji, które już miały miejsce.
Źródło: wpolityce.pl
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka