W ślinie psa, a także kota, może występować patogen - bakteria C. canimorsus. W przypadku pechowego ugryzienia, może ona narobić wielu szkód w organizmie.
Kiedy dojdzie do pogryzienia, musimy szybko dowiedzieć się, czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli tak, wystarczy dokładnie przemyć ranę przegotowaną wodą lub wodą utlenioną. Lekarze często zalecają także profilaktycznie zastrzyk przeciwko tężcowi. Natomiast istnieje grupa osób, która powinna udać się do lekarza natychmiast po ugryzieniu czy zadrapaniu do krwi przez zwierzę.
Jeśli zakażony bakterią C. canimorsus pies lub kot pogryzie osobę z upośledzoną czynnością śledziony lub niemającą tego narządu, może dojść do bardzo dużych komplikacji - z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem osierdzia i sepsą włącznie. W grupie ryzyka znajdują się też osoby: nadużywające alkoholu, z marskością wątroby, z nowotworami układu krwiotwórczego, stosujące kortykosteroidy.
Najczęściej kontakt z tą bakterią u ludzi nie wywołuje większych komplikacji. W ciągu 8 do 12 godzin od ugryzienia czy podrapania przez zakażone zwierzę mogą wystąpić zmiany na skórze w okolicach rany. Jeśli doszło do zakażenia, w ciągu tygodnia chory może odczuwać zmęczenie, ból brzucha, a czasem - spłycenie oddechu.
Bakteria C. canimorus
Bakteria C. canimorsus najczęściej występuje u psów, ale także koty mogą być je nosicielami. Na podstawie badań z 1989 roku stwierdzono ją w ślinie jednej czwartej ze 180 badanych psów. W 2010 roku w badanej próbie 325 psów znaleziono ją u 74 proc. z nich, a z 240 kotów - u 57 proc. z nich.
Dlaczego ważna jest świadomość tego zagrożenia u wyżej wymienionych grup osób? W ich przypadku lepiej jest podać profilaktycznie odpowiednie antybiotyki, ponieważ śmiertelność w przypadku ciężkich zakażeń tą bakterią to aż 30 proc. Warto też wiedzieć, że do większości zakażeń dochodzi wskutek pogryzienia czy udrapania przez własne zwierzę.
Choroby przenoszone przez zwierzęta domowe:
Tekst na podstawie: J. Zajkowska, M. Król, D. Falkowski, N. Syed, A. Kamieńska: "Capnocytophaga Canimorsus - niedoceniane zagrożenie po ugryzieniu przez psa lub kota" w: Przegląd Epidemiologiczny 2/2016.
tekst: AK, wideo: Agencja TVN
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Inne tematy w dziale Rozmaitości