Przewodniczący Rady Europejskiej we Wrocławiu skomentował demonstracje w obronie mediów przed Sejmem. Donald Tusk podziękował pikietującym za ochronę europejskich wartości.
Tusk ostrzega przed totalitaryzmem
Były premier odniósł się do bieżących wydarzeń we Wrocławiu, gdzie zamykano ceremonię Europejskiej Stolicy Kultury. - W demokracji obywatele, prawa i dobre obyczaje wyznaczają granice władzy, a nie na odwrót. Jak wiemy z własnego doświadczenia demokracja bez poszanowania dla kultury, zwyczajów i konwencji wyrodnieje szybko w swoje przeciwieństwo - ostrzegał Tusk polskie władze.
Zdaniem szefa Rady Europejskiej, ograniczanie dostępu do informacji grozi przemodelowaniem państwa w dyktaturę. Najważniejsza - zdaniem Tuska - jest obrona europejskich tradycji i wartości. - Czasem wręcz atakowanych z różnych powodów, dlatego wymaga właśnie w tej krytycznej chwili naszej szczególnej ochrony - podkreślił.
Wystąpienie Tuska we Wrocławiu
Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władze w naszym kraju o respekt wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, ustalonych procedur i dobrych obyczajów - ponownie zwrócił się do PiS.
Nie bezpośrednio, ale Tusk wyraźnie ocenił, że PiS narusza konstytucję i "dobre obyczaje" parlamentarne. - Kto dziś podważa europejski model demokracji, gwałcąc konstytucję i dobre obyczaje, naraża nas wszystkich na strategiczne ryzyka. Odrzucając ducha wolności i wspólnoty pisze kolejny akt dramatu polskiego osamotnienia. My tę sztukę znamy z historii aż za dobrze - mówił.
Donald Tusk podziękował również opozycji i wszystkim zwolennikom, pikiętującym w obronie swobodnej pracy dziennikarzy w Sejmie. - Jesteście dziś najlepszymi strażnikami polskiej reputacji w Europie i na świecie - ocenił.
Wsród wielu komentatorów panuje przekonanie, że to pierwszy akt powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Rząd PiS prawdopodobnie nie poprze reelekcji szefa Rady Europejskiej.
Zobacz też:
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka