Wzrosła sprzedaż oficjalnie rejestrowanej sprzedaży paliw samochodowych. To skutek zaostrzenia przepisów.
Od sierpnia 2016 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o podatku VAT, nakładające dodatkowe obowiązki na firmy handlujące paliwami. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje, że paliwa sprzedawane nielegalnie, od których nie są odprowadzane VAT, akcyza i opłata paliwowa stanowią nawet ponad jedną piątą całego rynku. Utracone z tego tytułu dochody państwa mogą przekraczać rocznie 10 mld zł.
Wzrost sprzedaży paliw
Od stycznia do końca września 2016 roku w Polsce sprzedano łącznie 16,64 mln m3 benzyny i oleju napędowego. To jest blisko 12 proc. więcej niż rok wcześniej.
Mniejsza jest dynamika sprzedaży gazu LPG, ale i w tym segmencie widoczny jest wzrost. W ciągu trzech kwartałów 2016 roku sprzedano 3,34 mln m3 tego paliwa, czyli o ponad 5,6 proc. więcej niż rok temu. Wzrost łącznej sprzedaży wszystkich trzech rodzajów paliw w porównaniu z pierwszymi 9 miesiącami 2015 roku wyniósł prawie 11 proc.
Ograniczenie nielegalnego handlu paliwami
Krzysztof Romaniuk, dyrektor Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ds. analiz rynku paliw, podkreśla, że wzrost sprzedaży wynika przede wszystkim z ograniczenia nielegalnego handlu - głównie oszustw na podatku VAT w obrocie olejem napędowym. Pod względem całkowitej wartości niepłaconych podatków stanowią one największą część traconych przez państwo wpływów ze sprzedaży paliw.
- Najlepszym świadectwem tego, że nielegalny handel paliwami został ograniczony są dane z sierpnia tego roku, kiedy nastąpił skokowy wzrost oficjalnie rejestrowanej sprzedaży oleju napędowego w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku aż o 30 proc. – mówi Romaniuk.
Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Oto kilka prostych sztuczek dla kierowców:
tekst: AB, wideo: TVN Turbo
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka