Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański podał się do dymisji. Szef MON Antoni Macierewicz przyjął jego rezygnację i polecił mu wykorzystać zaległy urlop.
Dymisje po zapowiedziach MON
Dowództwo generalne zostało utworzone na wskutek reformy systemu dowodzenia z 2014 r. z połączenia istniejących wcześniej oddzielnych dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. 54-letni gen. Różański jest jego współtwórcą. Stanowisko dowódcy generalnego objął w czerwcu 2015 r., a jego kadencja miała trwać trzy lata.
PiS od początku krytykowało reformę, argumentując, że jest ona niezgodna z konstytucją. Po objęciu MON minister Antoni Macierewicz zapowiedział zmiany w systemie dowodzenia. Prezydent Duda komentował, że obecny system dowodzenia "de facto prowadził do rozmycia odpowiedzialności".
Pod koniec października Radio Zet poinformowało, że do dymisji, z końcem stycznia 2017 r., podał się szef SGWP gen. Mieczysław Gocuł. Tych informacji nikt oficjalnie nie potwierdził. Z kolei z końcem 2016 r. kończy się kadencja dowódcy operacyjnego gen. broni Marka Tomaszyckiego.
Różański o powodach rezygnacji
Gen. Różański nie chce wypowiadać się o powodach rezygnacji. - Jeszcze pozostaję w służbie i chciałbym dotrzymać pewnych kanonów. Będąc w mundurze, wolałbym takich dyskusji nie prowadzić – wyjaśnił. - Mogę potwierdzić, że 12 grudnia złożyłem wypowiedzenie i jednocześnie poinformowałem zwierzchnika sił zbrojnych o tym fakcie – dodał.
Generał powiedział też, że poprosił ministra obrony, by skrócił okres wypowiedzenia do końca stycznia 2017 r. Bez tego okres wypowiedzenia będzie zgodnie z prawem trwał sześć miesięcy. Aktualnie gen. Różański przebywa na urlopie.
Kim jest gen. Różański?
Różański jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Centrum Doskonalenia Oficerów i Akademii Obrony Narodowej. W 1986 r. dowodził plutonem w 42 pułku zmechanizowanym w Żarach. Rok później został dowódcą kompanii szkolnej, a po dwóch latach kompanii zmechanizowanej. Później awansował kolejno na szefa sztabu batalionu, dowódcę batalionu i starszego oficera operacyjnego w sztabie pułku. W 1994 r. trafił do oddziału szkolenia bojowego Śląskiego Okręgu Wojskowego, a potem został szefem szkolenia 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a w 1996 r. – szefem sztabu tej brygady.
W 1999 r. został dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Po czterech latach objął stanowisko szefa sztabu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2005 r. ponownie został dowódcą 17 WBZ. Na tym stanowisku był m.in. pomysłodawcą i realizatorem nowego modelu szkolenia strzelców wyborowych, wdrażał do sił zbrojnych kołowe transportery opancerzone Rosomak i formował pierwszy w pełni zawodowy batalion zmotoryzowany. W 2007 r. został dowódcą brygadowej grupy bojowej podczas VIII zmiany kontyngentu w Iraku. W 2008 r. wyznaczono go na zastępcę szefa Zarządu Planowania Strategicznego P-5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
W sierpniu 2009 r. został dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Ze stanowiska i ze służby wojskowej zrezygnował jesienią 2011 r. Tygodnik "Polityka", powołując się na nieoficjalne informacje, podał, że powodem rezygnacji był konflikt Różańskiego z dowódcą Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewem Głowienką. Ostatecznie Różański pozostał w służbie i trafił do MON, gdzie w 2012 r. został dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego.
W 2013 r. był pełnomocnikiem szefa MON do spraw wdrażania nowego systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, a następnie od sierpnia 2013 r. szefem grupy organizacyjnej dowództwa generalnego. Początkowo Różański nie objął żadnego stanowiska w nowym dowództwie, lecz został radcą-koordynatorem w pionie MON odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia.
Zastępca dowódcy generalnego
Obowiązki dowódcy generalnego będzie wykonywał teraz I zastępca gen. broni Leszek Surawski. Wcześniej był inspektorem Wojsk Lądowych w DGRSZ, dowodził 16 Dywizją Zmechanizowaną i 20 Brygadą Zmechanizowaną, a także służył w Sztabie Generalnym WP (m.in. jako szef zarządu) oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Ma 56 lat.
Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję w sprawie zwolnienia gen. broni Mirosława Różańskiego ze stanowiska dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych po otrzymaniu wniosku od Ministra Obrony Narodowej - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów - obok Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
źródło PAP
ja
Zobacz także:
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo