Prof. Andrzej Rzepliński po raz ostatni orzeka w TK. fot.PAP/Radek Pietruszka
Prof. Andrzej Rzepliński po raz ostatni orzeka w TK. fot.PAP/Radek Pietruszka

Ostatnia rozprawa Rzeplińskiego. Wyrok ws. małej ustawy medialnej

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny z Andrzejem Rzeplińskim w składzie po raz ostatni.

TK uznał, że tzw. mała ustawa medialna jest częściowo niekonstytucyjna. Sędziowie wskazali, że inne przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.

RPO i Nowoczesna o marginalizacji roli KRRiT

Trybunał Konstytucyjny zajmował się połączonymi wnioskami RPO oraz Nowoczesnej ws. zbadania konstytucyjności tzw. małej ustawy medialnej. Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 roku. Zgodnie z nią mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

Adam Bodnar oraz posłowie Nowoczesnej wskazywali m.in., że tzw. mała ustawa medialna zmarginalizowała rolę KRRiT i poprzez uzależnienie składów zarządów spółek medialnych od ministra skarbu państwu ograniczyła niezależność mediów publicznych. 

Mała ustawa medialna

Ustawa zakładała, że mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły dzień po ogłoszeniu nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. 8 stycznia nowym prezesem TVP został Jacek Kurski, a Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk.

Zgodnie z nowelą nowe zarządy i rady są powołane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Minister skarbu został też zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka