Obchody 25-lecia Radia Maryja, w środku o. Tadeusz Rydzyk, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Obchody 25-lecia Radia Maryja, w środku o. Tadeusz Rydzyk, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Andrzej Duda w Toruniu na 25-leciu Radia Maryja

Redakcja Redakcja Społeczeństwo Obserwuj notkę 114

W Toruniu trwają obchody 25. rocznicy powstania Radia Maryja. Na uroczystość przyjechał prezydent Andrzej Duda. Są też ministrowie Jan Szyszko, Marek Gróbarczyk, Antoni Macierewicz, Krzysztof Jurgiel, Mariusz Błaszczak, Beata Kempa, Zbigniew Ziobro.

Politycy PiS gośćmi o. Tadeusza Rydzyka

Centralne obchody odbywają się w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Bema. Od wczesnych godzin porannych to Torunia przybywali pielgrzymi, którzy chcieli uczestniczyć w uroczystościach. Obok ministrów rządu premier Beaty Szydło są także członkowie KRRiT, wojewodowie, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele samorządów.Nieobecny jest Jarosław Kaczyński. 

- Idzie w Polsce odnowa? Nie wiem czy damy radę. Diabeł nie śpi - przemawiał o. Tadeusz Rydzyk. - Ale tego wszystkiego nie byłoby bez kogoś z kimś rozmawiałem dwa dni temu. Kto to? To pan Jarosław. Bez niego by tego nie było. Życzymy zdrowia i odporności, by od tych uderzeń serce nie stało. Alleluja i Bóg zapłać - komentował szef rozgłośni podczas powitań. 

Przed przyjazdem do Torunia prezydent udał się do Górska, gdzie modlił się w miejscu uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie Andrzej Duda przybył do toruńskiego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Złożył również wizytę w kampusie akademickim Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Andrzejowi Dudzie towarzyszą szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska i Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

"Moherowe berety jak jednostki GROM"

Prezydent powiedział, że przyjechał na uroczystości podziękować przede wszystkim za "wielkie dzieło wspólnoty, wielkie dzieło miłosierdzia i wielkie dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa i siły polskiej państwowości".

Podkreślił, że Radio Maryja od samego początku swego istnienia buduje wspólnotę ludzi. - To nie jest tylko nadawanie, ale to jest także słuchanie, wysłuchiwanie głosu zwykłych ludzi oraz wielkie dawanie nadziei i siły - zaznaczył prezydent. 

Jak zauważył Andrzej DudaRadio Maryja nazywane było "ciemnogrodem, klerykałami, moherami". - Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie sprawne jak szare berety jednostek specjalnych GROM - podkreślił Duda.

Prezydent mówił także o polityce jako nieodłącznej części budowania dobrego państwa, przy czym miał na myśli politykę, która pojmowana jest jako rozumna troska o dobro wspólne. - Radio Maryja ma prawo do tego, żeby taką politykę prowadzić i w taką politykę się włączać, ma prawo nawoływać do tego, aby cała polska polityka taka właśnie była - powiedział prezydent.

Duda podziękował Radiu Maryja za niezmienność w poglądach, "za budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność". Wyraził nadzieję, że rozgłośnia będzie się dalej rozwijała i realizowała misję z pożytkiem dla ojczyzny i Polaków. - Miejcie zawsze wsparcie w waszej rzetelnej, żmudnej, uczciwej działalności ze strony władz państwowych, bo to wsparcie się temu środowisku i tym mediom należy, bo to są media misyjne, które utrzymują się z daru ludzkiego, nie z reklam, to są media, które utrzymują się dzięki temu, że odpowiadają na ludzkie potrzeby, przede wszystkim na potrzebę bycia razem - podkreślił.

Jarosław Kaczyński wychwala ojca Rydzyka

Jarosław Kaczyński przesłał list do Tadeusza Rydzyka, który odczytał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

"Dla wielu środowisk oraz sił politycznych osiągnięcia ojca dyrektora (Tadeusza Rydzyka) są solą w oku, przeciwnicy z zawiścią grzmią na alarm imperium Rydzyka, a ja na to powiadam, to wspaniałe dzieło ad maiorem Dei gloriam (na większą chwałę Bożą)" - napisał Kaczyński. Ocenił, że dzieła ojca dyrektora tworzą "ogromną przestrzeń czynienia i oddziaływania dobra, pomagają zwalczać przeciwności losu, umocnić się w wierze i odkryć nowe wymiary życia duchowego w modlitewnej wspólnocie".

Zdaniem prezesa PiS, inicjatywy medialne ojca Rydzyka "odebrały monopol mediom głównego nurtu i wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki". Wychwala o. Rydzyka jako realizatora "planu nakreślonego przez Najwyższego", jego niekonczące się pasmo zasług. "Opatrzność ofiarowała nam, Kościołowi polskiemu, naszej ojczyźnie osobę skromnego redemptorysty i niezwykłego człowieka - człowieka wielkiej wiary i wielkich talentów" - napisał Kaczyński.

"Ileż trzeba było mieć śmiałości, wyobraźni, jasności myśli, nieugiętej woli, hartu ducha, wreszcie ogromu sił witalnych, by te wszystkie elementy, składające się na to jedno, wielkie, zbożne dzieło, przeprowadzać od fazy narodzenia się pomysłu, przez stadium realizacji, po etap zaawansowanego rozwoju, ileż przy tym trzeba było znieść oszczerczych ciosów, oskarżeń, pomówień i podejrzeń" - napisał prezes PiS.

List Beaty Szydło na 25-lecie rozgłośni

Nieobecna była też premier Beata Szydło. List w jej imieniu odczytała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Premier złożyła gratulacje wszystkim twórcom Radia Maryja i kontynuatorom "swoistej misji specjalnej, jaką jest ewangelizacja". "Niezmiernie się cieszę, że Radio Maryja pamięta o przedstawicielach wszystkich pokoleń, wspierając ich na drodze poszukiwań najważniejszych wartości" - podkreśliła premier. Zaznaczyła, że Polsce potrzeba ludzi mocnych duchowo, z trwałymi zasadami moralnymi.

Dodała, że w grudniu 1991 r. niewiele osób przypuszczało, jak znaczącą rolę odegra w przyszłości kraju lokalna rozgłośnia. "Dziś widzimy, że ta na początku istnienia niewielka stacja stała się zaczynem spraw wielkich, że to nie tylko nowoczesny nośnik informacji, ale przede wszystkim wyjątkowa społeczność członków rodziny Radia Maryja, którzy tworzą wspólnotę połączoną więzami głębokiej wiary, serdeczności i wzajemnego szacunku" - napisała Szydło.

Zaznaczyła, że członków Rodziny Radia Maryja jednoczy idea dobra Polski oparta na tradycji, wierze, polskiej kulturze, głęboka troska o sprawy publiczne. "To fenomen społeczny wykraczający poza granice naszego kraju" - dodała szefowa rządu.

Diamentowa płyta dla Radia Maryja

W programie uroczystości oprócz mszy świętej znalazły się wspólna modlitwa różańcowa, koncert "Piękna nasza Polska cała" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i modlitwa Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W trakcie koncertu Radio Maryja otrzymało od Caritasu Ordynariatu Wojska Polskiego Diamentową Płytę od wojskowego zespołu za "upowszechnianie polskich pieśni kościelnych i patriotycznych". Podczas wręczania nagrody w hali zabrzmiało głośne "sto lat", odśpiewane przez wojsko.

- Ale kto ma żyć te sto lat? Radio Maryja ma żyć tylko sto lat? My mamy wieczność przed sobą! - mówił o. Rydzyk. - Dziękujemy temu pięknemu zespołowi, to jest Polska! Prosimy, w każdym domu polskim polska kultura. To jest kultura na wysokim poziomie, z najwyższej półki. Powinniście mieć wszystkie płyty Wojska Polskiego! - mówił do słuchaczy. 

Początki Radia Maryja

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Tydzień później rozgłośnia została poświęcona przez ordynariusza ówczesnej diecezji chełmińskiej bp. Mariana Przykuckiego, który podkreślił jej znaczenie dla reewangelizacji. Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu.

W liście do słuchaczy i sympatyków Radia Maryja z okazji 25-lecia o. Tadeusz Rydzyk napisał: - Już bardzo blisko do świętowania srebrnego jubileuszu powstania Radia Maryja i powstałych przy nim innych dzieł ewangelizacyjnych na chwałę Bożą i dobra Polski oraz Polaków w Ojczyźnie i świecie. Ileż stało się dobra i dalej dzieje się dzięki łasce Bożej i dzięki Współpracownikom – dzięki Wam! Za Was chcemy dziękować, za każdego, za żywych i zmarłych. Wielkie świętowanie. A ileż jeszcze dobra do zrobienia w nas i przez nas!

źródło: IAR, PAP, se.pl, wyborcza.pl 

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Zobacz galerię zdjęć:

Prezydent i ministrowie na obchodach 25-lecia Radia Maryja, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Prezydent i ministrowie na obchodach 25-lecia Radia Maryja, fot. PAP/Tytus Żmijewski
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj114 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (114)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo