W czwartek nad ranem prokuratorzy zakończyli ekshumację Tomasza Merty. Do Prokuratury Krajowej wpłynęło łącznie 20 wniosków o zatrzymanie prac na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.
Spór części rodzin z Prokuraturą Krajową
Nadzorujący postępowanie smoleńskie Marek Pasionek, zastępca prokuratora generalnego, nie zamierza wstrzymać ekshumacji. W sporze śledczych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który zapowiadał zaskarżenie decyzji o badaniu próbek z ciał ofiar tragedii, przed sądem wygrał właśnie Pasionek. Warszawski Sąd Okręgowy oddalił wniosek o odwołanie ekshumacji, złożonego przez protestującą rodzinę. Do listu otwartego ze strony 17 rodzin ofiar, dołączyły trzy kolejne.
- Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych - poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik. Rodziny sprzeciwiają się nie tylko ekshumacji ciał swoich bliskich, ale nie zgadzają się z decyzją warszawskiego sądu, który uchylił zażalenia na postępowanie prokuratorów. Inne wysyłają pisma do PK, by dogłębnie sprawdzić przyczyny śmierci ich bliskich.
List otwarty ws. ekshumacji
Marek Pasionek na konferencji prasowej w listopadzie tłumaczył, że od czerwca wyjaśniał stanowisko śledczych wszystkim rodzinom, a kodeks postępowania karnego nie pozwala na możliwość złożenia zażalenia ws. ekshumacji. List otwarty do "ludzi dobrych woli" i prezydenta podpisało 17 rodzin, blisko 200 osób, a wśród nich bliskcy: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.
Zażalenie na decyzję Prokuratury Krajowej o przeprowadzeniu ekshumacji złożył Paweł Deresz. Były mąż posłanki Joanny Szymanek-Deresz nie otrzymał jeszcze odpowiedzi, ale spodziewa się odmownej. Wtedy i on zaskarży postępowanie śledczych do sądu.
Przeprowadzono do tej pory ekshumacje Pary Prezydenckiej, Stefana Melaka i Tomasza Merty. Prace nad grobem wiceministra kultury zakończyły się w czwartek nad ranem. Kolejne ekshumacje zaplanowane są na początek grudnia, łącznie do końca 2016 roku śledczy zbadają 10 ciał ofiar tragedii smoleńskiej.
Źródło: PAP
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka